1. miejsce - Najlepszy w Polsce kierunek prawa uzyskał 34 punkty, czyli 80 proc. wszystkich możliwych.

Co sprawiło, że Uniwersytet Warszawski awansował z drugiej na pierwszą lokatę? Przede wszystkim poprawił dostępność kadry. Być może to zasługa niżu demograficznego, ale... zyskali na nim studenci. Jego ubiegłoroczni absolwenci uzyskali też lepsze wyniki niż starsi koledzy na egzaminach na aplikacje. Co prawda, nie pobili swojego rywala – Uniewersytetu Jagiellońskiego – ale pozytywną ocenę otrzymało 74,6 proc. z nich.

Przede wszystkim jednak ten kierunek doceniła Polska Komisja Akredytacyjna, przyznając mu w listopadzie 2012 roku ocenę wyróżniającą. Niestety, nie można sprawdzić na stronach PKA, dlaczego prawo na UW zasłużyło na najwyższą notę, bo raport nie jest dostępny.

Prof. Krzysztof Rączka, od pięciu lat dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla jednak, że wizyta ekspertów z PKA zmobilizowała pracowników do podjęcia prac nad unowocześnieniem programów. – Dotychczasowa forma się wyczerpała, zmieniają się czasy, a co za tym idzie sposoby uczenia – mówi prof. Rączka. A co nowego planuje? – Tworzymy szkołę prawa rosyjskiego i mam nadzieję, że niedługo ją uruchomimy – mówi dziekan. Byłaby to już siódma szkoła prawa obcego. O renomie UW świadczą sukcesy absolwentów. W 2012 r. ich prace magisterskie zostały wyróżnione, m.in. przez premiera, UOKiK i Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne.

Kierunek prawa w liczbach: