Niż demograficzny i ostra konkurencja na rynku edukacyjnym sprawiły, że tak tradycyjny kierunek jak prawo przybiera nowe oblicze. Samodzielną zmianę oferty umożliwiła nowela prawa o szkolnictwie wyższym
Uczelnia Łazarskiego w Warszawie postawiła na specjalizacje. Od nowego roku akademickiego rusza z programem pięcioletnich jednolitych studiów prawniczych zawierającym moduły podstawowe ze wszystkich dziedzin prawa, a także osiem modułów kierunkowych i szesnaście modułów specjalizacyjnych, m.in. z prawa europejskiego, energetycznego, farmaceutycznego, fuzji i przejęć, korporacyjnego, a także lotniczego.
– Moduły specjalizacyjne realizowane będą z firmami, co pozwoli na wprowadzenie wielu zajęć praktycznych i uzyskanie przez studentów dodatkowych certyfikatów poszukiwanych przez pracodawców – mówi Mieczysław Błoński, wiceprezydent Uczelni Łazarskiego.
Nowy program studiów został skonsultowany ze studentami wyższych lat prawa oraz z kancelariami prawnymi i prawnikami reprezentującymi polskie i międzynarodowe firmy.
W nieco inną stronę poszedł Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwszy z 33 wydziałów prawa wspólnie z Wydziałem Zarządzania uruchomił kierunek prawo podatkowe i rachunkowość.