Ranking kancelarii prawniczych 2014: fuzje, restrukturyzacje, emisja obligacji

Kończy się czas prywatyzacji. Prawnicy liczą na większą ilość pracy w energetyce i telekomunikacji

Publikacja: 17.04.2014 03:00

Najwięcej pracy przy wiodących transakcjach miał w ubiegłym roku zespół Weil, Gotshal & Manges

Najwięcej pracy przy wiodących transakcjach miał w ubiegłym roku zespół Weil, Gotshal & Manges

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

Już po raz drugi wzbogaciliśmy jakościową część rankingu, wyróżniając kancelarie, które brały udział w wiodących transakcjach na polskim rynku w 2013 roku. Przedsięwzięciach, które zostały uznane za istotne, ciekawe, nowatorskie.

Nie jest to ranking samych transakcji – nie dzielimy ich na ważne i ważniejsze – bo tego obiektywnie zrobić się nie da. Wskazaliśmy natomiast kancelarie, które takie transakcje obsługiwały, i wyróżniliśmy te, które  najczęściej uczestniczyły w wiodących przedsięwzięciach.

Same transakcje wytypowała specjalna kapituła złożona z 16 specjalistów – bankierów inwestycyjnych. Są to przedstawiciele m.in. banków, Giełdy Papierów Wartościowych, funduszy inwestycyjnych. Na co dzień zajmują się m.in. planowaniem i finansowaniem inwestycji, restrukturyzacją, doradztwem biznesowym, współpracują z dużymi spółkami.

W skład kapituły weszli ponadto mec. Witold Daniłowicz – prezes Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych, oraz Ewa Usowicz – zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej", którzy brali udział w dyskusji  podczas posiedzenia, ale sami nie typowali transakcji.

Członkowie kapituły otrzymali zestawienie transakcji wskazanych przez kancelarie prawnicze w ankietach rankingowych. Nie było ono jednak dla nich wiążące – miało wyłącznie charakter pomocniczy.

35 transakcji ?w sześciu kategoriach

Kapituła uznała za wiodące na rynku w 2013 roku 35 transakcji. Wszystkie zostały w minionym roku zakończone lub zasadniczo zakończone. Te, które jeszcze trwały w 2014 roku – nie zostały w tej edycji uwzględnione.  Redakcji chodziło bowiem o podsumowanie wyłącznie tego, co działo się na rynku w ubiegłym roku.

Ze względu na charakter transakcji zostały one podzielone na sześć głównych kategorii: fuzje i przejęcia, transakcje funduszy inwestycyjnych, rynki kapitałowe – transakcje dłużne, rynki kapitałowe – transakcje na akcjach, finansowanie oraz restrukturyzacje. Kolejność transakcji w poszczególnych kategoriach jest przypadkowa.

Do tak wytypowanych transakcji zostały przyporządkowane kancelarie, które je obsługiwały. W tej pracy pomógł redakcji „Rzeczpospolitej" Polski Związek Pracodawców Prawniczych zrzeszający kancelarie.

Kto pracował ?przy transakcji

W każdym przypadku wskazaliśmy, na rzecz jakiego podmiotu dana kancelaria pracowała. Przy każdej transakcji uwzględnialiśmy wyłącznie te firmy prawnicze, których praca odpowiadała danej kategorii transakcyjnej. Tak więc np. w kategorii finansowanie opisy transakcji koncentrują się właśnie na finansowaniu, a wymienione kancelarie to te, które były zaangażowane w proces pozyskiwania finansowania. Pominięte zostały natomiast te zespoły, które w tej kategorii zajmowały się innymi aspektami transakcji, np. nabyciem przedsiębiorstwa, w związku z którym finansowanie było pozyskiwane.

Dla pełnego obrazu rynku usług prawniczych wymieniamy wszystkie kancelarie, które były zaangażowane w dane przedsięwzięcie. Również zagraniczne, niedziałające na polskim rynku. Jednak licząc udział firm prawniczych w transakcjach, na potrzeby naszego zestawienia braliśmy pod uwagę wyłącznie kancelarie działające na naszym rynku i biorące udział w naszym zestawieniu.

Trudny rok

Kapituła wyłoniła aż o osiem transakcji więcej niż rok temu.

– Rok 2013 był dla prawników zajmujących się transakcjami dość trudny – mówi Witold Daniłowicz, partner zarządzający kancelarii Daniłowicz Jurcewicz Biedecki ?i Wspólnicy. – Po wskazaniach kapituły widać jednak, że trochę tych transakcji miało miejsce, niektóre były bardzo ciekawe ?i o dużej wartości.

Także Przemysław Gdański, wiceprezes zarządu mBanku ?i przewodniczący kapituły, wskazuje na wskaźniki ekonomiczne minionego roku, które mogły też mieć wpływ na sytuację firm prawniczych.

– Trzynastka nie okazała się szczęśliwa dla polskiej gospodarki, która istotnie zwolniła w pierwszej połowie roku, ?a wzrost PKB w całym 2013 wyniósł jedynie 1,6 proc. – mówi wiceprezes Gdański. – Niepewność co do sytuacji gospodarczej i spore rezerwy mocy produkcyjnych sprawiły, że inwestycje spadły (o 0,2 proc. rok do roku), a rynek kredytów dla przedsiębiorstw był praktycznie płaski.

Ocenia jednak, że praca dla prawników była. Przy jakich transakcjach było jej najwięcej?

Restrukturyzacje i fundusze

– Rok 2013 był przede wszystkim rokiem gigantycznych restrukturyzacji, np. Mostostalu, czy trwająca ciągle – PBG – mówi Paweł Rymarz, partner zarządzający Weil, Gotshal & Manges, która w naszym zestawieniu zajęła pierwsze miejsce.

Także inni prawnicy i eksperci  zwracają uwagę, że w 2013 roku sporo firm przechodziło przez trudne procesy restrukturyzacyjne.

Prawnicy mieli też sporo pracy przy transakcjach z udziałem funduszy inwestycyjnych. – Jest tu pewien przyrost, ale dotyczy raczej mniejszych operacji finansowych – zwraca uwagę Jacek Siwicki, prezes  funduszu private equity Enterprise Investors oraz członek naszej kapituły. – Jest cała grupa nowych funduszy, jednak są głównie aktywne w mniejszym segmencie rynku, inwestują chociażby w start-upy. O ile można więc odnieść wrażenie, że transakcji private equity było więcej, to były one raczej małe i średnie niż duże.

Prawnicy podkreślają jednak, że PE był dla nich w mijającym roku bardziej optymistycznym rynkiem niż tradycyjne fuzje i przejęcia. – W dziedzinie M&A nie było jakoś rewelacyjnie. Większa aktywność niż na rynku tradycyjnych fuzji była w dziedzinie private equity – mówi mec. Rymarz.

Rozczarowanie M&A

Weil jest liderem wśród kancelarii zajmujących się transakcjami. Większe niezadowolenie z powodu niewystarczającej ilości pracy przy M&A da się usłyszeć w innych kancelariach.

Jarosław Grzesiak, szef Greenberg Traurig, która, jak pokazuje nasze zestawienie, także dobrze sobie radzi na tym rynku, ocenia: – Mniej jest fuzji i przejęć wśród średnich ?i mniejszych przedsiębiorstw. Wśród tych największych też nie jest aż tak dużo, by dawały pracę, jak jeszcze kilka lat temu, wszystkim kancelariom zajmującym się tą dziedziną – mówi mec. Grzesiak.

Jego zdaniem duży wpływ ma na to fakt, że kończą się prywatyzacje. – Tymczasem do tej pory duża część prawniczej pracy transakcyjnej wiązała się właśnie z działaniami prywatyzacyjnymi i okołoprywatyzacyjnymi. W tym roku, po raz pierwszy od 1991 r., nie będzie żadnego IPO  spółek należących do Skarbu Państwa – dodaje mec. Grzesiak.

– To prawda, że prywatyzacje dobiegają końca – mówi Tomasz Witczak, wiceprezes zarządu UniCredit CAIB Poland S.A., zasiadający w naszej kapitule. – Akcent może więc być położony na transakcjach prywatnych. Ale też nie można się spodziewać tego, że spółki Skarbu Państwa nie będą ?w ogóle aktywne. Biorąc pod uwagę ich wielkość i znaczenie dla gospodarki – będą ważnym graczem na rynku fuzji ?i przejęć oraz pozyskiwania finansowania – wskazuje prezes Witczak.

Rynek IPO też nie do końca spełnił w 2013 roku oczekiwania wszystkich.

– Wyraźnie zaktywizował się w IV kwartale, ale w całym 2013 zrealizowanych zostało znacznie mniej transakcji, niż pierwotnie zakładano. Tylko sześć pierwotnych ofert publicznych przekroczyło wartość 100 mln zł (w tym trzy prywatyzacje) – zwraca uwagę wiceprezes Gdański.

Bank wymarzonym klientem

Dla prawników ciągle solidnym klientem są banki. Wśród wskazanych przez naszą kapitułę fuzji i przejęć aż trzy dotyczą właśnie sektora bankowego: nabycie Nordei przez PKO BP, kupno przez BNP Paribas 98,5 proc. udziałów w Banku Gospodarki Żywnościowej od grupy Rabobank czy też nabycie przez Getin Noble Bank części Banku DnB NORD.

A spora transakcja bankowa oznacza nawet ponad rok pracy dla prawników.

Także zdaniem Arkadiusza Pędzicha, partnera zarządzającego kancelarii Allen & Overy, sektor bankowy był jednym z najbardziej aktywnych w mijającym roku. Wymienia także energetyczny, nieruchomościowy i telekomunikacyjny.

Nadzieja w łupkach

Energetyka też trochę jednak rozczarowała. Co prawda nasza kapituła wśród wiodących transakcji wskazała m.in.  nabycie przez PGE oraz Energa Hydro sp. z o.o. portfela farm wiatrowych od DONG Energy Wind Power oraz  udziałów w spółce Iberdrola Renewables Polska. Andrew Kozlowski, partner zarządzający CMS, zwraca jednak uwagę, że wielu inwestorów zagranicznych zrezygnowało z aktywności na polskim rynku energii wiatrowej.

– Rząd wycofał się bowiem z subsydiowania tej branży – wskazuje mec. Kozlowski. Jego zdaniem w tym roku może się dziać więcej w energetyce – W związku z sytuacją międzynarodową poszukiwane będą bowiem nowe źródła energii, a także sposoby jej przesyłania. Praca dla prawników może się tez pojawić w związku z łupkami, ale to także zależy od rządu i tego, czy inwestorzy będą mieli poczucie stabilności prawa w tej dziedzinie.

Nadzieje w energetyce pokłada także mec. Pędzich. ?– Naszym zdaniem w 2014 r. nadal rozwijać się będzie sektor energetyczny, pojawi się również więcej projektów w sektorze telekomunikacyjnym i nieruchomościowym. Niewątpliwie na rynku polskim będzie również więcej emisji obligacji jako alternatywnego w stosunku do kredytów bankowych źródła pozyskania finansowania – mówi mec. Pędzich. Liczy także na powolny wzrost wolumenu transakcji M&A we wszystkich sektorach (również z udziałem private equity) oraz zwiększenie aktywności spółek w zakresie nowych ofert akcji.

Prezes Witczak również ocenia, że w tym roku sporo będzie pracy dla prawników przy transakcjach pozyskiwania finansowania, restrukturyzacjach. Nie zabraknie również fuzji i przejęć. – Rynek kapitałowy nie jest jeszcze tak bardzo wyrafinowany jak w krajach zachodnich. Dlatego sądzę, że ma jeszcze wiele lat stabilnego wzrostu przed sobą. Na tym na pewno skorzystają kancelarie oferujące wyspecjalizowane usługi prawne – dodaje.

Wskazuje też, że w Polsce jest grupa kancelarii, które wyspecjalizowały się w dużych transakcjach, i to one wiodą prym na rynku.

Zjawisko to zauważa także prezes Siwicki. – Wydaje mi się, że jest pewna wąska grupa kancelarii, które dobrze sobie z tym radzą. Większość jest poza tym nurtem. Mamy więc do czynienia z pewną samospełniającą się przepowiednią. Ci, którzy często zajmują się transakcjami, zdobywają większe doświadczenie i coraz więcej zleceń – zwraca uwagę prezes Siwicki.

Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów