Czy widzi pan ostatnio jakieś tendencje czy trendy na globalnym rynku usług prawnych?
Globalny popyt na usługi prawne znacznie wzrósł i od zakończenia pandemii utrzymuje się na wysokim poziomie. Najważniejszy trend obserwowany u naszych klientów, to zdecydowane ograniczenie koncentracji na Chinach i Rosji i skupianie się na rynkach, które stały się szczególnie ważne dla firm. Jednym z takich rynków jest Polska, ale także Korea Południowa czy Indie. Te ostatnie mają szczególne znaczenie jako najludniejszy kraj świata, ich gospodarka prosperuje świetnie, nie ma problemów demograficznych, z jakimi zmagają się np. Chiny. Z kolei zainteresowanie Koreą Południową i Polską są powiązane – Korea jest znaczącym partnerem handlowym Polski i obecnie największym z zagranicznych inwestorów. Dlatego też wielu klientów skupia się na gospodarce koreańskiej ze względu na jej widoczną ekspansję. Z kolei polska gospodarka to jedna z najbardziej dynamicznych w Europie. Funkcję non-executive chair w globalnym zarządzie kancelarii Dentons piastuje od sierpnia 2023 roku koreański prawnik Nicholas Park, a nasza kancelaria połączyła się z firmą Lee International z Korei. Ze względu na geopolityczną bliskość wydarzeń w Ukrainie klienci globalni interesują się również Polską. Stąd rozwój polskiego teamu Defense & Security w warszawskim biurze Dentons i innych praktyk, które mogą i chcą uczestniczyć w procesie odbudowy Ukrainy.
Czytaj więcej
Sposób wykonywania zawodu w wielkich miastach i w tych średnich, jak choćby Toruń, to dwa zupełnie różne światy – mówi Mikołaj Rusiński, adwokat.
Chodziło mi także o dziedziny prawa, które cieszą się większym zainteresowaniem. A może są też takie, na które jest mniejszy popyt?
Widoczne jest bardzo znaczące skupienie na odnawialnych źródłach energii, szczególnie w Europie. Jest to związane z rosyjską inwazją na Ukrainę i odcięciem od surowców z Rosji. Trendy dotyczące sposobu korzystania z systemu elektroenergetycznego zmieniają się z dynamiką niespotykaną od dziesięcioleci. Dzieje się to przy rosnącej świadomości spraw energetycznych ze strony zarówno przedsiębiorstw, jak i zwykłych konsumentów. Wzrasta zapotrzebowanie na tanią energię wytwarzaną ze źródeł niskoemisyjnych. Istotnym czynnikiem są tu wymogi globalnych łańcuchów dostaw i konieczność wykazywania odpowiednio niskiego śladu węglowego w celu zapewnienia silnej pozycji konkurencyjnej przedsiębiorców w negocjacjach z ich partnerami biznesowymi.