To komentarz do środowej decyzji polskiego Sejmu o odrzuceniu wszystkich 14 poprawek Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja, która ma wdrożyć uzgodnione z Komisją Europejską kamienie milowe i odblokować pieniądze z polskiego KPO, trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Zgodnie z ostateczną wersją nowelizacji sprawy dyscyplinarne sędziów zostaną przeniesione z SN do NSA. Dyscyplinarki innych profesji np. adwokatów zostaną w działającej od kilku miesięcy Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. NSA miałby się zająć także testem niezawisłości i bezstronności sędziego.

Takie regulacje uznają za niezgodne z konstytucją nie tylko stowarzyszenia sędziowskie i adwokackie w Polsce, ale również prezesi SN i NSA.

Szefowie europejskich organizacji sędziowskich napisali w tej sprawie list do Komisji Europejskiej. Komisarz Didier Reynders w  odpowiedzi zapewnił ich, że Bruksela dokładnie rozliczy działania Polski ws. realizacji kamieni milowych, "zanim będzie mogła nastąpić jakakolwiek wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy".

Czytaj więcej

Rząd ma problem. KE inaczej rozumie uzgodnienia ws. wypłaty z KPO

"Niezawisłość sądownictwa jest wyzwaniem wskazanym w zaleceniach dla poszczególnych krajów. W związku z tym, biorąc pod uwagę te kryteria oceny, Komisja Europejska i Polska uzgodniły dodanie do planu reformy systemu sądownictwa, która ma zostać wdrożona i zweryfikowana poprzez odpowiednie etapy" – napisał komisarz Reynders.

Zdaniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, z listu jasno wynika, że Komisja Europejska eskaluje żądania i nie widzi powodu, by przekazywać pieniądze z KPO po przyjęciu ustawy o SN przez Sejm. Jego zdaniem świadczy o tym  uzależnienie wypłaty jakichkolwiek środków z funduszy UE od przestrzegania przez Polskę Karty Praw Podstawowych.

Minister zaapelował w środę do premiera Mateusza Morawieckiego o wstrzymanie prac nad nowelą.

- Ta ustawa będzie dezorganizować polskie sądownictwo, będzie prowadzić do chaosu w polskim sądownictwie, w sposób jawny też narusza polską konstytucję, ogranicza polską suwerenność - twierdził  Ziobro.

Czytaj więcej

Ustawa o Sądzie Najwyższym uchwalona. Trafi do prezydenta