Projekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=908350ACB24C3F9482754B9448555817?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] ma złamać monopol adwokatów i radców prawnych. Będzie jednym z pierwszych, za pomocą których partia Jarosława Kaczyńskiego chce zerwać z wizerunkiem niemrawej opozycji.
Jak dowiedziała się „Rz”, projekt trafi do pierwszego czytania podczas najbliższego posiedzenia Sejmu (6 – 8 stycznia).
Według danych Stowarzyszenia Doradców Prawnych obecnie w Polsce jest ok. 300 tysięcy osób z wykształceniem prawniczym. Ale monopol korporacyjny sprawia, że tylko ok. 60 tys. z nich pracuje w charakterze adwokatów, radców prawnych i notariuszy. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc wielu absolwentów studiów prawniczych nie ma szans na odbycie dodatkowej aplikacji.
– [b]Dla korporacji, zwłaszcza adwokackich, młodzi prawnicy są poważną konkurencją, dlatego liczba patronów zgadzających się na przyjęcie aplikanta jest stosunkowo niewielka[/b] – mówi Jacek Bąbka, prezes Fundacji Badań nad Prawem.
Przyjęcie ustawy autorstwa PiS umożliwiłoby oficjalne wykonywanie zawodów prawniczych wszystkim, którzy ukończyli studia prawnicze.