Europejscy prawnicy pracują nad wspólnym kodeksem etycznym

Chęć przypodobania się nie powinna wpływać na niezależność, tajemnica nie pozbawia prawa do obrony - to projekty europejskich norm.

Publikacja: 02.06.2015 17:24

Europejscy prawnicy pracują nad wspólnym kodeksem etycznym

Foto: 123RF

Europejscy prawnicy pracują nad wspólnym kodeksem etycznym. Opracowuje go specjalny zespół w ramach CCBE (Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy ) w której skład wchodzi m.in. polska Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych. Kodeks ma być wzorem dla samorządów prawniczych w poszczególnych krajach. Dotyczy m.in. tajemnicy, konfliktu interesów, wynagrodzenia i niezależności.

Chęć przypodobania

Projekt zakłada m.in., że jeśli prawnik nie jest w stanie działać całkowicie niezależnie to nie powinien przyjmować zlecenia, a jeśli już je przyjął - powinien je wypowiedzieć. Prawnicy powinni też zwracać uwagę na to, by "chęć przypodobania się klientowi, sądowi lub osobom trzecim nie wpływała na wykonywane czynności zawodowe".

Europejski projekt zwraca też dużą uwagę na tajemnicę zawodową. Jednak zawiera również normy, które nieco różnią się od tych, które zawierają kodeksy etyczne polskich samorządów prawniczych - adwokackiego i radcowskiego. Daje bowiem prawnikowi możliwość ujawnienia poufnych informacji jeśli jest to konieczne do własnej obrony - jeśli np. klient wytoczy dyscyplinarkę.

Tajemnica a obrona

- Był projekt, by wpisać analogiczne rozwiązanie do kodeksu etyki radców prawnych. Spotkało się to jednak z krytyką środowiska adwokackiego i ostatecznie zostało wycofane. Chociaż ja osobiście uważam, że to dobre rozwiązanie - mówi radca prawny Jędrzej Klatka, który jest obecnie przewodniczącym polskiej delegacji w CCBE.

Zwraca też uwagę, że CCBE przykłada dużą wagę do tajemnicy. Jej ochrona jest szczegółowo uregulowana w projekcie kodeksu. Ale też organizacja podejmuje działania, gdy tajemnica jest zagrożona. Chodzi tu m.in. o pomysł OECD, by prawnicy musieli podawać dane zamierzających obniżać swoje obciążenia wobec fiskusa podatników, którym doradzają. Inne zakusy na tajemnicę to np. zakładanie podsłuchów adwokatom w przez holenderskie służby sepecjalne.

Maciej Ślusarek, adwokat, który także uczestnicy w pracach CCBE nad kodeksem etycznym, zwraca uwagę, że istotne są także normy dotyczące konfliktu interesów.

- Są one opracowane bardzo szczegółowo, wyznaczają standardy staranności w tym zakresie dla europejskiej adwokatury - mówi mec. Ślusarek.

Zgodnie z projektem europejskiego kodeksu- obowiązek powstrzymania się od działania w razie wystąpienia konfliktu interesów dotyczy również innych prawników, z którymi pracuje on w jednej kancelarii. Normy definiują też pojęcie konfliktu interesów oraz wskazują wyjątki od zakazu działania w takiej sytuacji (m.in. pisemna zgoda samych klientów).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo