Aktualizacja: 19.06.2015 09:32 Publikacja: 19.06.2015 09:32
Prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic
Foto: Rzeczpospolita
10 sierpnia minie rok od wejścia w życie tzw. ustawy deregulacyjnej. Jak można podsumować ten okres?
Jadwiga Glumińska-Pawlic: Jako samorząd zawodowy nie odczuwamy negatywnych skutków deregulacji, mimo iż naszym zdaniem nie była ona potrzebna. Nie sprawdziły się wcześniejsze obawy o odpływ doradców i zastępowanie fachowców przez osoby bez uprawnień. Co więcej, obserwujemy systematyczny napływ do zawodu młodych ludzi. Zainteresowanie jest na tyle duże, że coraz więcej uczelni oferuje studia w zakresie podatków. Przykładowo na Uniwersytecie Gdańskim uruchomione zostały studia magisterskie – podatki i doradztwo podatkowe.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Ujawniamy zbyt wiele informacji o sobie w internecie – twierdzą bankowcy i prawnicy. Dodatkowe ryzyka wywoła rozwój nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Decyzją Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara zostałam dziś odwołana z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym - poinformowała w środę na X prok. Ewa Wrzosek. We wtorek w TVP Info stwierdziła, że Roman Giertych byłby lepszym ministrem sprawiedliwości niż Adam Bodnar.
Fundacje rodzinne po półtora roku działania znalazły się na celowniku fiskusa. Czy to złowrogi sygnał początku końca tej ważnej instytucji dla przedsiębiorców i gospodarki?
Egzaminu na doradcę podatkowego już nie można będzie zdawać po wykuciu na pamięć gotowych odpowiedzi. To jedna ze zmian, które przyniesie nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym.
Doradcy podatkowi założą togę w sądzie, a ich egzamin zawodowy ma być bardziej nakierowany na sprawdzanie praktycznej wiedzy.
Doradztwo podatkowe to dziś świadomie wybierana przez młode osoby droga kariery. Coraz częściej wymaga jednak zajmowania się nowoczesnymi technologiami.
Zmiany w podatku od nieruchomości są potrzebne, ale nie zlikwidują z dnia na dzień niedoskonałości dzisiejszego systemu – przewiduje Adam Hellwig, doradca podatkowy i partner w kancelarii Paczuski Taudul.
Przedsiębiorcy muszą na bieżąco śledzić zmiany przepisów, by spełniać rosnące wymogi i móc korzystać z możliwości, jakie dają nowe regulacje.
Rok 2024 przyniesie bardzo istotną zmianę w polskim systemie podatkowym. Zgodnie z zapowiedzią rządu, w tym roku ma zostać uchwalona ustawa implementująca postanowienia dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 o globalnym podatku minimalnym.
JPK_KR_PD (księgi i podatek dochodowy) oraz JPK_ST (środki trwałe) – łącznie nazywane JPK_CIT – to nowy format elektronicznego przekazywania danych z ksiąg rachunkowych bezpośrednio do organów podatkowych, zawierający komponent informacji podatkowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas