Elegancja zawsze w cenie - dla "Rzecz o Prawie" Joanna Parafianowicz

Pastylka, toczek, turban, fascynator, stroik to dla wielu osób jedynie dziwnie brzmiące słowa, a nie pojęcia, które mają konkretne znaczenie. Demokratyzacja ubioru w okresie powojennym i praktyczny trend do lżejszych nakryć głowy zdewaluowały bowiem ich popularność.

Aktualizacja: 09.09.2017 10:23 Publikacja: 09.09.2017 10:00

Elegancja zawsze w cenie - dla "Rzecz o Prawie" Joanna Parafianowicz

Foto: Fotolia.com

Tymczasem nakrycia głowy, bo o nich mowa, były niegdyś nieodłącznym elementem kolekcji największych kreatorów, o ile nie wizjonerów, np. ElsySciaparelli, Huberta de Givenchy czy Chrisitana Diora i rzecz jasna oczkiem w głowie kapeluszników. Tak, to słowo naprawdę istniało obok pojęcia modniarstwo, które dzisiaj mało komu cokolwiek mówi.

W książce „Przewodnik elegancji" (wydanej nakładem wydawnictwa Libraire Larousse w 1954 r. we Francji, w Polsce zaś w 1958 r. nakładem Wydawnictwa Przemysłu Spożywczego i Lekkiego) Jacqueline du Pasquier wspominała, że Christian Dior nie szczędził gorzkich słów kobietom. Narzekał nie tylko na niedbalstwo większości pań czy złe czyszczenie przez nie obuwia, ale nadto na wychodzenie z domu bez kapelusza. Choć w owym czasie być może budziło to zgrozę, nie sposób nie zauważyć, że większość współczesnych nam kobiet chętniej zakłada na głowę nieco bezkształtne zimowe czapki, niesławne moherowe berety czy bejsbolówki. W latach 90. XX wieku, gdy świat okresu transformacji zaczął pędzić z nieznaną wcześniej prędkością, zrezygnowałyśmy z szyku i elegancji na rzecz wygody, do której zdążyłyśmy się całkiem sprawnie przyzwyczaić.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo