Kto rządzi za wójta w areszcie - projekt zmian w kodeksie postępowania karnego

O tym, czy burmistrz i jego zastępca będą zawieszeni w czynnościach służbowych, miałby decydować sąd powszechny.

Aktualizacja: 02.03.2020 20:38 Publikacja: 02.03.2020 20:05

Kto rządzi za wójta w areszcie - projekt zmian w kodeksie postępowania karnego

Foto: Adobe Stock

Senacka komisja samorządowa chce, by to sąd decydował, kto rządzi gminą, gdy prezydent miasta, burmistrz, wójt i ich zastępcy trafią do aresztu. Przygotowała projekt. Ma poparcie samorządowców.

Sędzia, a nie prokurator

Chodzi o propozycję zmian do kodeksu postępowania karnego.

– Chcemy uniknąć przypadku jak z Niepołomic, gdzie doszło do zatrzymania burmistrza i jego zastępcy – tłumaczy senator sprawozdawca tego projektu Wadim Tyszkiewicz. – Następnie zostali zawieszeni w czynnościach służbowych przez prokuratora. A władzę przejął komisarz, którym został kontrkandydat burmistrza w wyborach samorządowych. W wypadku władz samorządowych wyłonionych w demokratycznych wyborach decyzje o zawieszeniu powinien podejmować sąd – uważa senator Tyszkiewicz.

Czytaj też:

Kto i w jakim trybie zastępuje wójta, burmistrza lub prezydenta

Aresztowany wójt nie zarządza ale dostaje połowę wynagrodzenia

Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej chce więc dodać § 1a do art. 250 k.p.k. Dzięki temu o zastosowaniu zawieszenia w czynnościach służbowych jako środka zapobiegawczego wobec oskarżonego wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz wobec ich zastępców decydowałby sąd w formie postanowienia.

Zażalenie na postanowienie w sprawie tego środka zapobiegawczego byłoby rozpoznawane niezwłocznie, ale nie później niż przed upływem siedmiu dni od przekazania go sądowi wraz z niezbędnymi aktami.

Autorzy projektu uważają, że dzięki tym zmianom zostaną podwyższone w postępowaniu karnym standardy ochrony organów samorządu lokalnego – wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz ich zastępców.

– Zmiana idzie w dobrym kierunku. To sąd powinien decydować o władzach samorządowych wybranych w demokratycznych wyborach o tym, kto będzie rządził w gminie, kiedy wójt, burmistrz lub prezydent miasta trafią do aresztu. Projekt daje sądowi tydzień na podjęcie decyzji. Jest to krótki okres. Nie powinien odbić się negatywnie na postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez prokuratora – uważa Maciej Kiełbus, partner w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners.

Dobry krok

Projekt dostał też poparcie Związku Miast Polskich oraz Związku Powiatów Polskich.

– Senacką inicjatywę ustawodawczą uważam za próbę znalezienia równowagi między sprzecznymi ze sobą interesami. Z jednej strony jest nim zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania przygotowawczego, z drugiej – prawo konkretnej lokalnej wspólnoty do samodzielnego zarządzania własnymi sprawami przez wybranych przez siebie przedstawicieli. Prokuraturze bliższa jest ta pierwsza wartość. Poddanie kwestii zawieszenia w czynnościach służbowych wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i jego zastępcy kognicji sądu uznać zatem należy za dobry pomysł. Zarząd ZPP niedawno wydał mocne stanowisko w sprawie zatrzymań samorządowców – mówi dyr. Grzegorz Kubalski z Biura ZPP.

ZMP wypowiada się w ostrzejszym tonie.

– Jesteśmy też głęboko zaniepokojeni ostatnimi działaniami organów ścigania wobec burmistrzów Niepołomic i Obornik. Nie negując oczywistej potrzeby sprawnego ścigania przypadków łamania prawa przez funkcjonariuszy publicznych oraz nie zajmując stanowiska w sprawie zasadności zarzutów im postawionych, uważamy, że środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych, o którego zastosowaniu decyduje prokurator, może być narzędziem politycznym – tłumaczy Marek Wójcik, szef Biura ZMP.

– Taki stan rzeczy, zwłaszcza jeśli jego konsekwencją jest powołanie komisarza, może narazić organy ścigania na zarzut stronniczości i, co za tym idzie, utratę zaufania społecznego. Kategorycznie sprzeciwiamy się, by powoływani w takich okolicznościach komisarze podejmowali działania o charakterze politycznym i personalnym – wyjaśnia Marek Wójcik.

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Senacie

Senacka komisja samorządowa chce, by to sąd decydował, kto rządzi gminą, gdy prezydent miasta, burmistrz, wójt i ich zastępcy trafią do aresztu. Przygotowała projekt. Ma poparcie samorządowców.

Sędzia, a nie prokurator

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Absolwenci KSSiP w zawieszeniu, bo pominięto ich przy nominacjach
Nieruchomości
Ogródki działkowe nie zostaną zlikwidowane. Resort zmienia przepisy
W sądzie i w urzędzie
Pupil w KROPiK. Nowy obowiązek dla posiadaczy psów i kotów
Prawo karne
Jest kluczowa opinia ws. wypadku na S8, którą jechała sędzia Gersdorf
Materiał Promocyjny
Energetycznych wyspiarzy będzie przybywać
Prawo karne
"Frog", najbardziej znany polski pirat drogowy, ścigany listem gończym