Kiedy wójt może pełnić funkcję w straży pożarnej

Żadna ustawa nie zakazuje wójtom, burmistrzom czy prezydentom miast pełnić funkcji w zarządzie ochotniczej straży pożarnej. Jednak gdy takie stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą, trzeba się liczyć z utratą mandatu.

Publikacja: 08.03.2016 04:40

Kiedy wójt może pełnić funkcję w straży pożarnej

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki

Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy wójt (burmistrz, prezydent miasta) może być prezesem ochotniczej straży pożarnej, trzeba sięgnąć do przepisów dwóch ustaw: o ochronie przeciwpożarowej (dalej: ustawa ppoż) i o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (dalej: ustawa antykorupcyjna).

Stowarzyszenie przedsiębiorcą

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy ppoż ochotnicza straż pożarna i związek ochotniczych straży pożarnych funkcjonują na podstawie przepisów ustawy z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn. DzU z 15 września 2015 r., poz. 1393). Zgodnie z jej przepisami są to zatem dobrowolne, samorządne i trwałe zrzeszenia o niezarobkowych celach.

Nie oznacza to jednak, że stowarzyszenia nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Możliwość taką przewidują wprost przepisy ustawy – Prawo o stowarzyszeniach (por. art. 34 tej ustawy). Potwierdzają to także orzeczenia sądów administracyjnych – w tym m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 stycznia 2006 r. (sygn. II OSK 787/05). Czytamy w nim, że stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. A dochód z działalności stowarzyszenia służy do realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków. Gospodarczego celu działalności – zdaniem sądu – nie niweczy fakt, że dochód z jej prowadzenia jest przeznaczony na działalność statutową.

Działalność statutowa i działalność gospodarcza są odrębnymi rodzajami działalności, przy czym możliwość prowadzenia działalności gospodarczej jest uwarunkowana tym, że dochód z jej prowadzenia przeznaczony będzie na cele statutowe stowarzyszenia, a nie będzie podlegał podziałowi między członków stowarzyszenia. Prowadzenie działalności gospodarczej przez stowarzyszenie odbywa się według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach – w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej i ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Okoliczność, że dochody stowarzyszenia uzyskiwane z prowadzenia działalności gospodarczej są przeznaczane na takie czy inne cele, nie zmienia charakteru tej działalności.

A skoro wszystkie stowarzyszenia mogą prowadzić działalność gospodarczą, to działalność taką mogą też prowadzić ochotnicze straże pożarne.

Zaczynają się schody

I tutaj przechodzimy do sedna problemu. Jak bowiem wynika z przepisów ustawy antykorupcyjnej, wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie może ani prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, ani zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności (art. 4 ust. 6 ustawy antykorupcyjnej). Jedyny wyjątek ustawodawca uczynił dla działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego. Ta dla wójta (burmistrza, prezydenta miasta) nie jest zakazana.

Oznacza to zatem, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) może być prezesem ochotniczej straży pożarnej działającej w oparciu o przepisy prawa o stowarzyszeniach jedynie wówczas, gdy organizacja ta działalności gospodarczej nie prowadzi.

Jak wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 27 marca 2008 r. (sygn. III SA/Wr 602/07), nie ma znaczenia, czy działalność gospodarcza takiego stowarzyszenia jest działalnością formalnie zgłoszoną i zarejestrowaną. Chodzi o zamiar rzeczywiście istniejący, dający się stwierdzić na podstawie obiektywnie występujących okoliczności faktycznych. Sam więc brak dopełnienia powinności związanych np. z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego, czyli sformalizowanego ujawnienia faktu prowadzenia działalności gospodarczej, nie jest elementem przesądzającym.

Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 26 stycznia 2011 r. (sygn. II SA/Go 161/10). Stwierdził w nim, że dla oceny gospodarczego charakteru prowadzonej działalności nie ma znaczenia brak wpisu stowarzyszenia jako przedsiębiorcy w rejestrze przedsiębiorców.

Również w ocenie Agnieszki Rzeteckiej-Gil (radcy prawnego i eksperta z zakresu prawa samorządu terytorialnego) nie należy wiązać działalności gospodarczej jedynie z wpisem do ewidencji, który może posłużyć wyłącznie jako środek dowodowy pomocny przy ustaleniu, czy dana osoba pełniąca funkcję publiczną prowadzi działalność gospodarczą czy też nie.

– Prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych czy też nie – podkreśla Agnieszka Rzetecka-Gil w komentarzu do ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (wydawnictwo ABC, 2009 r.).

Oznacza to, że dla naruszenia zakazów wynikających z ustawy antykorupcyjnej wystarczające jest stwierdzenie, że miało miejsce realne prowadzenie takiej działalności i zarządzanie nią. Także gdy jest niezarejestrowana.

podstawa prawna: ustawa z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 191)

podstawa prawna: ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 216, poz. 1584 ze zm.)

Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy wójt (burmistrz, prezydent miasta) może być prezesem ochotniczej straży pożarnej, trzeba sięgnąć do przepisów dwóch ustaw: o ochronie przeciwpożarowej (dalej: ustawa ppoż) i o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (dalej: ustawa antykorupcyjna).

Stowarzyszenie przedsiębiorcą

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego