Gdy Grażyna K. złożyła w 2005 r. w PTE Polsat oświadczenie, że popełniła błąd, przystępując do OFE, gdyż straciła w ten sposób możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, towarzystwo odmówiło jej do tego prawa. Następnie złożyło sprawę do sądu z pozwem o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny (na podstawie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego). Podczas postępowania przed sądem okręgowym Grażyna K. tłumaczyła, że oświadczenie o przystąpieniu do OFE złożyła w2000 r., ale była wówczas niedoinformowana i nie zdawała sobie sprawy, że traci w ten sposób prawo do wcześniejszej emerytury.
Sąd okręgowy, a następnie apelacyjny potwierdziły, że umowa z OFE wiąże strony do momentu jej rozwiązania, przy czym wobec braku w tamtym czasie odpowiednich uregulowań w ustawie o funduszach emerytalnych mogło to nastąpić wyłącznie na podstawie art. 84 kodeksu cywilnego. Taką możliwość potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 28 listopada2002 r. (sygn. IIIUZP9/02).
Jednak w ocenie sądu apelacyjnego (wyrok z 5 kwietnia 2007 r.) z pozwem o ustalenie istnienia umowy zawartej z OFE nie może wystąpić sam fundusz. To raczej Grażyna K. mogłaby być uprawniona do skierowania sprawy do sądu, który na podstawie art. 189 k.p.c. i art. 84 k. c. mógłby ocenić, czy rzeczywiście doszło do zawarcia umowy z OFE pod wpływem błędu i może ona zostać rozwiązana. Samo złożenie przez Grażynę K. w2005 r. oświadczenia woli o chęci rozwiązania umowy członkostwa z funduszem było do tego w ówczesnym stanie prawnym niewystarczające.
Trzeba pamiętać, że obecnie uczestnicy OFE mogą zrezygnować z funduszu bez kierowania sprawy do sądu. Tę możliwość wprowadziła nowelizacja ustawy o organizacji i funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw, która obowiązuje od21 lutego 2007 r. Mogą z niej skorzystać jednak wyłącznie osoby, którym tylko przynależność do OFE przeszkadza przejść na wcześniejszą emeryturę. Wszyscy spełniający warunki do uzyskania tego świadczenia mogą złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru członków otwartych funduszy emerytalnych i przekazanie zgromadzonych tam składek ubezpieczeniowych do budżetu państwa (sygn. III AUa 1518/05).