Rozważam odejście ze służby jeszcze przed nabyciem prawa do emerytury wojskowej. Zamierzam potem podjąć pracę cywilną. Zastanawiam się, czy i jak będzie zaliczany okres mojej służby do emerytury z ZUS? Na jakiej podstawie się go uwzględnia?
– pyta czytelnik.
Zasadniczo emerytura wojskowa przysługuje zawodowemu żołnierzowi po 15 latach służby. Wojskowy, który nie nabył do niej uprawnień, może się ubiegać o takie świadczenie w ZUS. Do celów emerytalno-rentowych lata służby wojskowej można bowiem połączyć z latami ubezpieczenia społecznego.
Kwestie te reguluje ustawa z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (DzU z 2004 r. nr 8, poz. 66 ze zm.). Zgodnie z art. 4 tej ustawy okresy służby żołnierzy, którzy nie nabywają prawa do zaopatrzenia emerytalnego, uważa się za okresy składkowe.
Jeśli żołnierz zwolniony z czynnej służby nie spełnia warunków pozwalających nabyć prawo do emerytury wojskowej, to od jego uposażenia wypłaconego po 31 grudnia 1998 r. do dnia zwolnienia ze służby odprowadzane są do ZUS składki na ubezpieczenia rentowne i emerytalne przewidziane w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 11, poz. 74 ze zm.). Przekazuje je jednostka, w której żołnierz służył w ciągu 60 dni od dnia odejścia do cywila.