Biznes nie przeszkadza w korzystaniu z dodatkowego wsparcia ZUS

Prowadzący działalność gospodarczą może pobierać w całości rentę rodzinną oraz uzyskiwać nieograniczone dochody z biznesu

Publikacja: 02.07.2008 08:00

Biznes nie przeszkadza w korzystaniu z dodatkowego wsparcia ZUS

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

– Czy osoba otrzymująca rentę rodzinną możeprowadzić działalność gospodarczą? Jeżeli tak, to jakie składki społeczne musi regulować?

– pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Nie ma zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby uprawnione do emerytury lub renty, w tym do renty rodzinnej. Nie ogranicza tego żaden przepis. Zatem osoba pobierająca rentę rodzinną może prowadzić działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.) osoba mająca ustalone prawo do renty rodzinnej podlega ubezpieczeniu społecznemu z racji prowadzenia działalności gospodarczej dobrowolnie. Osoba taka, jeżeli chce, może przystąpić do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych dobrowolnie. Jeżeli tak uczyni, obligatoryjne będzie również ubezpieczenie wypadkowe.

Nie może natomiast przystąpić do ubezpieczenia chorobowego, bo jest ono dopuszczalne jedynie wtedy, gdy ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest obowiązkowe. W każdym wypadku prowadzenia biznesu przez osobę uprawnioną do renty rodzinnej obowiązkowe jest natomiast ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z art. 104 ust. 8 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) emerytura lub renta, w tym renta rodzinna nie jest zmniejszana, jeżeli przychód emeryta (rencisty) nie przekracza 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Osoba prowadząca działalność gospodarczą może jednocześnie otrzymywać rentę rodzinną w pełnej wysokości. Wynika to z art. 103 ust. 1a ustawy emerytalnej. Zgodnie z tym przepisem dla emerytów i rencistów (w tym osób pobierających rentę rodzinną) prowadzących działalność gospodarczą przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność stanowi zadeklarowana kwota, nie mniejsza niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (art. 18 ust. 8 ustawy systemowej).

Jeżeli zatem emeryt (rencista) nie zadeklaruje jako podstawy wymiaru składek kwoty wyższej niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, może pobierać w całości rentę rodzinną oraz uzyskiwać nieograniczone dochody z wykonywanej działalności gospodarczej. Tak samo będzie u rencisty, który prowadząc działalność gospodarczą, w ogóle nie przystąpi do ubezpieczenia społecznego (które jest dla niego dobrowolne). W takim wypadku też przyjmuje się, że osiągane przez niego przychody nie przekraczają 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, mimo że jego rzeczywiste przychody mogą być dużo wyższe.

Autorka jest radcą prawnym w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej

– Czy osoba otrzymująca rentę rodzinną możeprowadzić działalność gospodarczą? Jeżeli tak, to jakie składki społeczne musi regulować?

– pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Pozostało 94% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Prawo w Polsce
Sąd ukarał Klaudię El Dursi za szalony rajd po autostradzie A2
Nieruchomości
Sąsiad buduje ogrodzenie i chce zwrotu połowy kosztów? Przepisy są jasne