Dziś pomoc ta należy się tylko jednemu z nich, na co skarżą się zainteresowani.
Wynika to z art. 17 ust. 5 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182545]ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.)[/link]. Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje m.in. wówczas, gdy osoba w rodzinie ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub inne dziecko. Nie dostaną go więc jednocześnie oboje rodzice, którzy mają dwoje lub więcej ułomnych dzieci.
Rzecznik praw obywatelskich uważa, że dyskryminuje to dotkniętych niepełnosprawnością więcej niż jednego potomka. Przypomnijmy, że ten rodzaj pomocy przysługuje nie dziecku, lecz jego rodzicowi, który nie podejmuje lub rezygnuje z pracy w celu sprawowania opieki nad nim.
RPO zauważa też, że treść wzoru wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego wskazuje, iż zainteresowany będzie opiekował się konkretną osobą niepełnosprawną. A zatem [b]prawo do świadczenia wyraźnie wiąże się z potrzebą opieki nad jednym dzieckiem, nie zaś nad pozostałymi, nawet niepełnosprawnymi.[/b] Ustawodawca nakazuje zatem badanie z osobna sytuacji każdego z rodziców takich dzieci.
Rzecznik powziął więc wątpliwość co do zgodności art. 17 ust. 5 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych z art. 18, 32 i 71 ust. 1 konstytucji. Wystąpił też o stanowisko w tej sprawie do ministra pracy.