Od listopada wchodzą bowiem w życie przepisy, które uzależniają otrzymanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka od przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, że kobieta pozostawała pod opieką lekarską od dziesiątego tygodnia ciąży. Musi odwiedzić lekarza co najmniej raz w trymestrze. Zaświadczenia te nie będą wymagane od opiekunów prawnych lub faktycznych dziecka, np. przysposabiających.

[b]Rodzic musi mieć też swój dokument tożsamości oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka[/b] (albo inny urzędowy dokument, który potwierdza datę jego urodzenia). Jeśli matka lub ojciec zameldowani są w innej gminie, niż mieszkają, potrzebne też będzie oświadczenie, że na dziecko nie zostało już pobrane becikowe ani nie toczy się postępowanie o jego przyznanie.

Becikowe w wysokości 1000 zł przysługuje na każde urodzone żywe dziecko, bez względu na dochód rodziny. Rodzic w ciągu 12 miesięcy od urodzenia się dziecka musi zgłosić się po nie do urzędu gminy, ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki zajmującej się wypłatami.

Zaświadczenie lekarskie jest też potrzebne, aby otrzymać tzw. becikowe dla ubogich, czyli dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.