W 2009 r. zaczęły się wypłaty emerytur liczonych według nowych reguł – zasadniczo dla urodzonych w 1949 r. Do końca listopada otrzymało je 66,7 tys. osób. Liczone w całości po nowemu otrzymały głównie panie przechodzące na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60. roku życia. Mogły otrzymać również emeryturę mieszaną (liczoną wedle starych i nowych zasad) – jeśli nie były członkami OFE lub z niego zrezygnowały.
Mieszaną emeryturę dostali też przechodzący na wcześniejsze świadczenie na podstawie art. 184 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=18B8E1B1E9AFE8A3AEA63781BC3EAED5?id=324468]ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych[/link]. Chodzi o tych, którzy przed 1 stycznia 1999 r. zgromadzili staż uprawniający do otrzymania wcześniejszej emerytury (np. ze względu na pracę w szczególnych warunkach lub charakterze), ale wymagany wiek (zazwyczaj 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) osiągają w latach 2009 – 2013. Według nowych zasad liczone są też pomostówki (1,8 tys. osób). Nowe i mieszane emerytury dostała też część przechodzących na emerytury z urzędu, czyli po rencie (w sumie 15,5 tys.).
[srodtytul]Nowe składki na koncie[/srodtytul]
Osoby te po uzyskaniu emerytury mogły pracować. I wiele osób to robiło, więc na ich konta wpływały nowe składki emerytalne. W związku z tym mogą teraz wystąpić o ponowne ustalenie swoich świadczeń.
– Reguły przeliczania nowych emerytur (osób urodzonych po 1948 r.) są inne – zauważa dr Kamil Antonów z Uniwersytetu w Opolu. Z art. 108 ustawy o emeryturach i rentach z FUS wynika, że [b]jeśli emeryt podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, wysokość świadczenia ustala się ponownie. [/b]