Wychowywanie dziecka da się wliczyć do emerytury

Warunkiem zaliczenia okresu urlopu wychowawczego, przypadającego przed dniem nabycia prawa do emerytury, jest spełnienie przesłanek uzasadniających prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Aktualizacja: 13.04.2010 04:23 Publikacja: 13.04.2010 03:00

Wychowywanie dziecka da się wliczyć do emerytury

Foto: www.sxc.hu

Red

[b]Nasza czytelniczka w maju 1981 r. urodziła córkę. Z uwagi na nawracającą chorobę córki musiała skorzystać z urlopu wychowawczego od 15 czerwca 1986 r. do 15 czerwca 1987 r. i od 30 czerwca 1987 r. do 31 sierpnia 1987 r.

Choroby te kwalifikowały się do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego, ale z powodu braku uzyskania takiej informacji czytelniczka go nie pobierała.

– Czy okres urlopu wychowawczego, kiedy nie pobierałam zasiłku pielęgnacyjnego, a spełniałam kryteria do jego pobierania, będzie zaliczony do okresu uprawniającego do emerytury? [/b]– pyta czytelniczka.

Kwestie związane z zaliczaniem do okresów uprawniających do emerytury okresu urlopu wychowawczego reguluje art. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=59D4BAB97D5C67F7DD25748461E949FE?id=324468]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych[/link], który w pkt 5 do okresów nieskładkowych zalicza przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresów niewykonywania pracy – z powodu opieki nad dzieckiem:

a) w wieku do lat czterech

– w granicach do trzech lat na każde dziecko oraz łącznie

– bez względu na liczbę dzieci – do sześciu lat,

b) na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny – dodatkowo w granicach trzech lat na każde dziecko.

W przypadku określonym w lit. b należy zaliczać okres urlopu wychowawczego niezależnie od tego, czy osoba uprawniona do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego korzystała z tego prawa, czy też nie. Podobne stanowisko wyraził [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 20 marca 2008 r. (II UK 160/07). [/b]

Należy jednak pamiętać, że okresy nieskładkowe nie mogą stanowić więcej niż 1/3 okresów składkowych.

Wynika tak z odpowiedzi na interpelację nr 5681 ministra pracy i polityki społecznej.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo