Na pomoc będą mogli liczyć tylko niepracujący rodzice i osoby, które wystąpiły o przysposobienie dziecka niepełnosprawnego, oraz spokrewnieni z nim członkowie rodzin zastępczych. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Jego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie.
Inni opiekunowie niepełnosprawnych, na których ciąży obowiązek alimentacyjny i którzy zrezygnują z pracy, dostaną 520 zł specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jego przyznanie będzie jednak uzależnione od sytuacji majątkowej opiekuna i jego podopiecznego. Limit dochodów ma wynosić 623 zł na osobę.
– Przy przyznawaniu świadczeń będzie przeprowadzany rodzinny wywiad środowiskowy, który ma nie dopuścić do tego, by osoba mieszkająca w odległości 200 km od osoby wymagającej opieki otrzymywała zasiłek – powiedział na wczorajszym posiedzeniu komisji Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.
Do takich patologii teraz dochodzi. Od 1 stycznia 2010 r. coraz więcej osób ubiega się o świadczenie pielęgnacyjne, ponieważ zniesione zostało kryterium dochodowe warunkujące prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. W 2011 r. liczba osób uprawnionych zwiększyła się o 100 proc.
Niepełnosprawność zwiększa ryzyko popadnięcia w ubóstwo całej rodziny