Osoby, które chcą się zarejestrować jako bezrobotne, swoje kroki muszą skierować do powiatowego urzędu pracy obejmującego działaniem miejscowość, w której są zameldowane na pobyt stały albo czasowy. Tylko ten, kto nie jest nigdzie zameldowany, może iść do PUP działającego tam, gdzie akurat przebywa.
We wniosku o rejestrację trzeba podać wiele istotnych informacji o sobie, swojej sytuacji rodzinnej, majątkowej oraz dane dotyczące zatrudnienia. Urząd będzie chciał je zweryfikować. Trzeba więc zdobyć różne zaświadczenia od byłego pracodawcy czy z ZUS.
Jeśli np. bezrobotny pracował na część etatu lub na umowę-zlecenie, to należy przedłożyć w PUP zaświadczenie z zakładu pracy z informacją o wysokości zarobków i o odprowadzonych składkach na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy w rozbiciu na poszczególne miesiące.
Osoby, które prowadziły własną działalność gospodarczą lub zawiesiły jej prowadzenie, muszą dostarczyć do PUP decyzję o likwidacji firmy lub zaświadczenie o okresie zawieszenia, a także zaświadczenie z ZUS o okresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy z podstawą ich wymiaru w rozbiciu na poszczególne miesiące za okres prowadzenia biznesu.
Trzeba także spisać numery PESEL dzieci lub innych osób, które chcemy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku dzieci powinno się posiadać ich skrócone akty urodzenia, a jeśli chcemy zgłosić niepracującego małżonka, to także akt ślubu.