Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 roku? Będą dwa takie miesiące

Wbrew pozorom wysokość emerytury jest uzależniona nie tylko od zebranego kapitału, ale też momentu złożenia wniosku o świadczenie. Wskazujemy, które miesiące są najkorzystniejsze, aby przejść na emeryturę.

Aktualizacja: 02.01.2024 13:16 Publikacja: 07.12.2023 08:55

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 roku? Będą dwa takie miesiące

Foto: Adobe Stock

Jak wskazuje dr Tomasz Lasocki z WPiA UW, w minionym roku najlepszym był pod tym względem luty.

- Również w 2024 r. przejście na emeryturę w tym miesiącu będzie korzystniejsze niż praca przez kolejny kwartał i złożenie wniosku między marcem a końcem czerwca- tłumaczy ekspert.

Powód?

Jak bowiem podkreśla, w lutym składki na koncie zostaną powiększone przez ostatnią waloryzację roczną za 2022 rok i waloryzacje kwartalne za pierwszy, drugi i trzeci kwartał 2023 roku.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku

Ponadto pobrane w tym miesiącu emerytury obejmie także waloryzacja całego świadczenia za rok 2023. Co roku odbywa się ona w marcu. Jej zadaniem jest zachowanie ich realnej wartości w stosunku do wzrostu cen. Jak jest obliczana? Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w poprzednim roku zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. W 2023 roku wyniósł on 114,8 proc.

- W styczniu, lutym i marcu będą też dalej obowiązywać nieco korzystniejsze, bo popandemiczne tablice średniego trwania życia, które oznaczają wyższe emerytury niż przed covidem- wskazuje dr Lasocki.

Jak przypomina, w stosunku do osób, które osiągną wiek emerytalny do końca marca 2024 , będą miały jednak zastosowanie ustawowe gwarancje stosowania dotychczasowych tablic.

- Z przechodzeniem na świadczenie tylko z tego powodu nie ma zatem co się spieszyć- dodaje.

Ekspert radzi też, że jeżeli ktoś nie zdecyduje się na złożenie wniosku w lutym, to niech przynajmniej poczeka do lipca.

– Emerytura przeliczona w lipcu będzie korzystniejsza od tej ustalonej w czerwcu, maju lub kwietniu. Obejmie ją bowiem kolejna waloryzacja roczna i pierwsza kwartalna za ten rok – tłumaczy dr Lasocki.

Chociaż jak przyznaje w 2023 roku mieliśmy wyjątkową sytuację, kiedy to wcale nie opłacało się czekać do lipca, tylko przejść na świadczenie w lutym.

- Wszystko będzie zależało od realnego wzrostu wynagrodzeń. Jeżeli przebije on wysokość inflacji, a jest to wysoce prawdopodobne, to świadczenie w lipcu będzie wyższe niż w lutym. W 2022 roku przyrost wynagrodzeń był jednak ujemny, stąd odwrotny skutek. Ostatecznie dowiemy się o tym jednak dopiero w czerwcu. Na pewno jednak nie będzie tak, że ktoś otrzyma niższe świadczenie niż to wyliczone w lutym, a jak poczeka to może nawet zyskać- dodaje.

Czytaj więcej

ZUS: lipiec najkorzystniejszym miesiącem na wniosek o emeryturę

Jak wskazuje dr Tomasz Lasocki z WPiA UW, w minionym roku najlepszym był pod tym względem luty.

- Również w 2024 r. przejście na emeryturę w tym miesiącu będzie korzystniejsze niż praca przez kolejny kwartał i złożenie wniosku między marcem a końcem czerwca- tłumaczy ekspert.

Pozostało 88% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?