Bardzo wysokie odroczone emerytury

Osoby, które przed laty nie zrezygnowały z pracy i nadal płaciły składki, mogą teraz dostać o połowę wyższą wypłatę z ZUS.

Publikacja: 31.03.2022 18:24

Bardzo wysokie odroczone emerytury

Foto: Adobe Stock

Nowe wskaźniki, brane przez ZUS do obliczania świadczeń na wnioski złożone po 1 kwietnia powodują, że osoby, które dotychczas wstrzymywały się z przejściem na to świadczenie, mogą teraz sporo zyskać, rezygnując z pracy.

Premia za wytrwałość


Z wyliczeń ZUS wynika, że osoba, która wiek emerytalny ukończyła dwa lata temu, nie złożyła jednak wtedy wniosku emerytalnego i przez ten czas pracowała i opłacała składki od co najmniej przeciętnego wynagrodzenia, jeśli w kwietniu wystąpi o to świadczenie, to dostanie je o połowę wyższe niżby dostała w 2020 r.

– To tak jakby emeryci wygrali los na loterii – komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Czytaj więcej

Emerytury będą wyższe, bo pandemia skróciła życie

Dzieje się tak za sprawą kumulacji bardzo korzystnych wskaźników. Pierwsze to najnowsze tablice dalszego trwania życia, które wskutek pandemii przewidują o około 22 miesięcy niższy wskaźnik dalszego trwania życia w stosunku do 2020 r., przez który dzielone są środki na koncie emerytalnym. Drugi to bardzo wysokie w ostatnich latach waloryzacje składek zbieranych na koncie w ZUS, które znacząco podwyższyły kapitał, z którego liczona jest teraz emerytura.

Co ważne, te osoby nie muszą się spieszyć z przejściem na emeryturę i już w kwietniu składać wniosku do ZUS, by dostać podwyższone świadczenie.

Powinny to jednak zrobić do końca marca przyszłego roku. 


– Należy się spodziewać, że najgorszy okres mamy już za sobą i w przyszłym roku wskaźnik dalszego trwania życia emerytów znacznie odbije w drugą stronę – dodaje dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń na Uniwersytecie Warszawskim.

– W kolejnych latach dalsze zwlekanie z przejściem na emeryturę nadal da osobom, które wiek emerytalny ukończyły w 2020 r. wyższe świadczenie. Nie będzie to już jednak taka superpodwyżka jak w tym roku. Bo od 1 kwietnia 2023 r. należy się spodziewać mniej korzystnych dla liczenia emerytur wskaźników dalszego trwania życia. 


Jakie są prognozy na kolejne lata?


– Osoby, które wiek emerytalny ukończą między 1 kwietnia 2022 r. a 31 marca 2023 r., zachowają prawo do bardzo korzystnego obliczenia ich emerytury także w kolejnych latach – dodaje Tomasz Lasocki z UW. – Nie muszą się więc spieszyć z przechodzeniem na emeryturę przed 31 marca 2023 r., a każdy dodatkowy rok pracy i płacenia składek bez pobierania emerytury będzie dla nich bardzo korzystny. 


Idą chude lata


Inaczej będzie z osobami, które wiek emerytalny osiągną po 31 marca 2023 r. czy w 2024 r. Ekonomiści prognozują, że wskaźnik dalszego trwania życia będzie rósł w przyszłości w znacznie szybszym i nienaturalnym tempie. Bardzo prawdopodobne jest to, że odbicie będzie znacznie silniejsze niż tylko o 22 miesiące, jakie ubyło z tego wskaźnika w czasie dwóch ostatnich lat.

Osoby, które wiek emerytalny osiągną w przyszłym i kolejnym roku, powinny więc liczyć się z tym, że jeśli przejdą na emeryturę od razu po ukończeniu 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, to dostaną nawet kilkadziesiąt procent niższe świadczenie od tego, jakie dostaliby w tym roku.

– Osoby, które wiek emerytalny osiągną w 2023 r. i 2024 r., powinny więc zawczasu uzbroić się w cierpliwość i odczekać dwa–trzy lata, aż ten wskaźnik się ustabilizuje i wróci do normalnego wzrostu – radzi Lasocki z UW.

OPINIA

prof. Gertruda Uścińska
, prezes ZUS


W okresie epidemii Covid-19 odraczanie przejścia na emeryturę okazało się szczególnie korzystne i teraz daje znacznie wyższe świadczenie.

Oprócz opłacenia kolejnych składek od pracy zarobkowej wpływ na to mają dodatkowe waloryzacje środków zebranych na koncie w ZUS – w 2020 r. o 8,94 proc. 
i w 2021 r. o 5,41 proc. – oraz krótsze średnie dalsze trwanie życia przyjmowane do obliczeń.

Z naszej symulacji wynika, że jeśli w kwietniu 2020 r. kobieta, która ukończyła 60 lat, albo mężczyzna 65 lat, zdecydowali się jednak pracować przez kolejne 
dwa lata i opłacali składki np. od przeciętnego wynagrodzenia, to jeśli przejdą na emeryturę w kwietniu 
2022 r., ich świadczenie może być wyższe nawet 
o około 48,5 proc. dla kobiety i ok. 51,6 proc. 
dla mężczyzny – w stosunku do tego, co ta 
osoba otrzymałaby, gdyby przeszła na emeryturę od razu po nabyciu uprawnień. 


Należy podkreślić, że nie wszyscy mogą skorzystać z nowych tablic GUS.

Nie dotyczą one osób, które pobierają już emeryturę.

Tacy emeryci mieli wyliczone świadczenie na podstawie tablic, które obowiązywały w chwili 
zakończenia ich aktywności zawodowej.

Nowe wskaźniki, brane przez ZUS do obliczania świadczeń na wnioski złożone po 1 kwietnia powodują, że osoby, które dotychczas wstrzymywały się z przejściem na to świadczenie, mogą teraz sporo zyskać, rezygnując z pracy.

Premia za wytrwałość


Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów