Zasiłek pogrzebowy dla rodziców dzieci martwo urodzonych, których płci nie da się ustalić

Rodzice martwo urodzonego dziecka będą mieli prawo do zasiłku pogrzebowego, jeśli pokryli koszt pogrzebu - zakłada projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.

Publikacja: 23.09.2016 10:53

Zasiłek pogrzebowy dla rodziców dzieci martwo urodzonych, których płci nie da się ustalić

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Projekt zaakceptowała senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Zakłada on rozszerzenie kategorii osób uprawnionych do zasiłku pogrzebowego o osoby, o których mowa w art. 11 ust. 5a ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, czyli uprawnione do pochowania dziecka martwo urodzonego, bez względu na czas trwania ciąży, dla którego sporządzono kartę zgonu w celu pochowania zwłok.

Obecnie świadczenia z ubezpieczenia społecznego (zasiłek pogrzebowy, zasiłek macierzyński, skrócony urlop macierzyński), rodzice martwo urodzonego dziecka mogą otrzymać  po przedstawieniu odpisu akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Do sporządzenia aktu urodzenia z taką adnotacją konieczne jest podanie płci dziecka. W takich przypadkach można ją jednoznacznie ustalić na podstawie badań genetycznych, ale te są kosztowne i w takiej sytuacji nierefundowane (bo to już nie jest świadczenie medyczne).

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo