Co dalej z bonem turystycznym? Rząd podjął ważną decyzję

Termin na dokonywanie płatności za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego zostanie wydłużony zostanie z 31 marca 2022 r. na 30 września 2022 r.

Publikacja: 02.11.2021 15:19

Turyści na szlakach w Tatrach

Turyści na szlakach w Tatrach

Foto: Adobe Stock

Zakłada to przyjęty we wtorek projekt nowelizacji tzw. ustawy covidowej.

Oto najważniejsze rozwiązania z projektu:

- Umożliwione zostanie zachowanie ważności dokumentów marynarskich do 90 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

- Wydłużony zostanie – z 31 marca 2022 r. na 30 września 2022 r. – termin na dokonywanie płatności za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego.

- Przedłużone zostanie – do 31 grudnia 2021 r. – dofinansowanie rekompensat za świadczenie, zleconych przez organizatorów, usług publicznego transportu zbiorowego w pasażerskich przewozach kolejowych.

- Z uwagi na skutki pandemii COVID-19 związane z ograniczeniami w przewozie towarów i pasażerów statkami na rzekach, planowane jest zwolnienie przewoźników z opłat za korzystanie z publicznych rzek i śluz. Dodatkowo z opłat tych zwolnieni będą także turyści pływający statkami. Zwolenianie będzie dotyczyć sezonu żeglugowego od 1 marca do 31 grudnia 2022 r.

- O 12 miesięcy przedłużony zostanie okres obowiązywania planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy i planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy.

- Minister Infrastruktury przejmie zadania dotyczące melioracji wodnych w celu przeprowadzenia reformy zwalczającej suszę w rolnictwie.

Czytaj więcej

Bon turystyczny nie przepadł - poradnik "Rzeczpospolitej"

Przypomnijmy, iż Polski Bon Turystyczny wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – w sumie 1000 zł.

Można nim zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium kraju. Świadczenie ma formę elektronicznego bonu.

Bony przysługują niezależnie od poziomu dochodów, tak jak 500+. Katalog bazy turystycznej, która pozwala na skorzystanie z bonu, jest dostępny na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow. Przygotowanie listy koordynuje Polska Organizacja Turystyczna.

Bon można otrzymać po rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+, za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.

Nie trzeba składać wniosku o przyznanie bonu. Wystarczy go aktywować. Aby to zrobić, po zalogowaniu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS na www.zus.pl należy wybrać zakładkę „Ogólny” i przejść do zakładki „Polski Bon Turystyczny”. Wystarczy podać swój aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Aby skorzystać z dodatkowego świadczenia w formie bonu na dziecko niepełnosprawne, należy na PUE ZUS złożyć „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”. Do oświadczenia trzeba dołączyć skan lub zdjęcie orzeczenia dziecka o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy albo niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Czytaj więcej

Bon Turystyczny - jak otrzymać świadczenie

Zakłada to przyjęty we wtorek projekt nowelizacji tzw. ustawy covidowej.

Oto najważniejsze rozwiązania z projektu:

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP