Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 7 grudnia 2009 r. (nr IPPB4/415-589/09-5/SP).
Z wnioskiem zwrócił się podatnik, który obecnie jest zatrudniony w Luksemburgu, gdzie mieszka na stałe. Wnioskodawca wkrótce zamierza zakończyć karierę zawodową. Przez 18 miesięcy będzie otrzymywał wcześniejszą emeryturę, która jest wypłacana przez pracodawcę. Jest to rodzaj wynagrodzenia wynikający z porozumienia zawartego między pracodawcą a związkami zawodowymi. Od tego świadczenia będą pobierane składki na ubezpieczenia.
Następnie wnioskodawca przejdzie na emeryturę stałą, która będzie wypłacana z luksemburskiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych (odpowiednik polskiego ZUS). Od momentu przejścia na wcześniejszą emeryturę podatnik zamierza na stałe powrócić do Polski. Jego zdaniem otrzymywane przez niego kwoty powinny być opodatkowane tylko w Luksemburgu.
Izba Skarbowa się zgodziła, że w Polsce nie będzie opodatkowana emerytura wypłacana przez instytucję ubezpieczeniową w Luksemburgu. Uznała jednak, że świadczenie emerytalne wypłacane przez zakład pracy trzeba rozliczyć w Polsce. Świadczenie to ma więcej cech wynagrodzenia niż emerytury.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 konwencji polsko-luksemburskiej (z uwzględnieniem postanowień art. 19 ust. 2) emerytury i inne podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniej pracy najemnej, wypłacane osobie zamieszkałej w umawiającym się państwie podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie. W myśl ust. 2 tego przepisu, bez względu na postanowienia ust. 1, emerytury i inne podobne wynagrodzenia wypłacane na mocy ustawodawstwa o ubezpieczeniach socjalnych umawiającego się państwa są opodatkowane w tym państwie. Oznacza to, że emerytura wypłacana wnioskodawcy przez odpowiednik polskiego ZUS podlega opodatkowaniu tylko w Luksemburgu.