– [b]Złożyłam wniosek o świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad ojcem. Dokumenty był kompletne, spełniamy wszystkie warunki. Dziś przyszedł do nas do domu pracownik z gminy. Nikt mu nie otworzył, bo ja byłam na zakupach, a ojciec jest niepełnosprawny i się nie porusza. Czy ten pracownik może nas nachodzić w domu? [/b]– pyta czytelniczka.
[b]Tak.[/b] W celu potwierdzenia sprawowania osobistej opieki nad osobą niepełnosprawną przez osobę ubiegającą się o świadczenie pielęgnacyjne organ wypłacający świadczenia rodzinne może przeprowadzić wywiad. Podstawę do tego daje obowiązujący od 1 stycznia 2010 r. art. 23 ust. 4aa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182545]ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.)[/link].
Pracownik z jednostki zajmującej się wypłatą świadczeń może zatem sprawdzić, czy i kto sprawuje opiekę nad osobą niepełnosprawną. Przepisy nie przewidują szczególnej formy tego wywiadu, nie narzucają też jego kwestionariusza. To, jak wywiad będzie przebiegał, w dużej mierze zależy więc od wypłacającego świadczenia. Zanim więc gmina rozpatrzy wniosek, może odwiedzić osobę niepełnosprawną i jej opiekuna.
Niekiedy przeprowadzanie takiego wywiadu nie jest konieczne, nawet jeśli gmina ma wątpliwości, czy ubiegający się o świadczenie pielęgnacyjne sprawuje opiekę nad niepełnosprawnym. Może wystąpić do ośrodka pomocy społecznej o udzielenie informacji potrzebnych do przyznania tego świadczenia, jeżeli okoliczności zostały ustalone w rodzinnym wywiadzie środowiskowym przeprowadzonym nie wcześniej niż trzy miesiące przed otrzymaniem przez ops wniosku o informacje. Ta zasada wynika z art. 23 ust. 4b ustawy (również obowiązującego od 1 stycznia).