Takie uprawnienie zapisano w ustawie emerytalnej tylko na rzecz kobiet. Dla mężczyzn wynika ono natomiast z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego muszą poczekać na nowelizację ustawy (zgodnie z deklaracjami nowego ministra pracy ma ona nastąpić na początku 2008 r.) albo wcześniej dochodzić go indywidualnie przed sądem.
W nowym roku warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury spełnią także odpowiednie roczniki pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub charakterze – np. hutnicy. Jeśli przystąpili do OFE, to muszą wraz z wnioskiem o wcześniejszą emeryturę złożyć także wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w funduszu do budżetu państwa.
Dla kobiet i mężczyzn, którzy zyskają prawo do tego świadczenia, ważne jest także, aby mieli status pracownika. Przepisy stanowią bowiem, że kandydaci do wcześniejszego odpoczynku muszą mieć pół roku zatrudnienia na etacie w ciągu ostatnich dwóch lat. Osoby, które nie spełniają tego warunku, zdążą się jeszcze zatrudnić, choćby na część etatu. Ważne, by praca była faktycznie wykonywana, a nie tylko zapisana na papierze.
Pod koniec 2007 r. Sejm znowelizował Kartę nauczyciela, tak że pedagodzy nie muszą już rezygnować z pracy, by mieć prawo do wcześniejszej emerytury. Teraz zyskają je, gdy spełnią przewidziane w przepisach warunki: 30 lat stażu, w tym 20 lat pracy pedagogicznej, lub 25 lat stażu, w tym 20 lat pracy pedagogicznej w szkolnictwie specjalnym. ZUS nie podejmie jednak wypłaty tego świadczenia od razu. Zgodnie z przepisami muszą rozwiązać umowę o pracę choćby na jeden dzień, aby emerytura zaczęła wpływać na ich konto.
Nie ma już wątpliwości, że uprawnienie do wcześniejszej emerytury nabywa się tylko po spełnieniu wszystkich wymienionych w przepisach warunków. Najczęściej jest to możliwe tylko do końca tego roku. Ci, którzy nie wypracują w tym czasie odpowiedniego stażu lub nie osiągną wymaganego przez przepisy wieku, muszą pogodzić się z tym, że emerytury dostaną już z nowego systemu. Szczęśliwcy, których obejmą dotychczasowe, preferencyjne rozwiązania, wniosek o przyznanie świadczenia i jego wypłatę mogą złożyć nawet w kolejnych latach. Jeśli nie chcą rezygnować z pracy, mogą też dalej zarabiać. Muszą jednak pamiętać, żeby wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury złożyć przed osiągnięciem tzw. powszechnego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Potem dostaną emerytury obliczone już na mniej korzystnych zasadach.