Jeszcze w grudniu 2007 r. złożyłem wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia emerytalnego, w wyniku czego po długich oczekiwaniach dostałem oczywiście decyzję odmowną. Czy powinienem się nią dalej zajmować i składać odwołanie do sądu, czy też odczekać tych kilka dni na wejście nowych przepisów i ponownie składać wniosek? Kiedy mogę powtórnie złożyć wniosek? Czy mam jeszcze raz przedstawiać komplet dokumentów?
W takiej sytuacji są dwie możliwości – już teraz można złożyć wniosek, gdyż prezydent podpisał właśnie nowelizację przepisów emerytalnych i czeka ona na publikację w Dzienniku Ustaw. Trzeba do niego ponownie dołączyć komplet dokumentów. Z deklaracji ZUS wynika, że wstrzyma się on z rozpatrzeniem wniosku do czasu wejścia nowych przepisów w życie i przyzna wcześniejszą emeryturę od pierwszego dnia po tym, w którym zaczną one obowiązywać. Może się pan także odwołać od wcześniejszej decyzji odmownej do sądu i tam walczyć o emeryturę od daty złożenia wniosku w grudniu. Nie ma jednak gwarancji, że pan wygra, gdyż większość sądów w Polsce czeka na zmianę przepisów i odmawia przyznania tych świadczeń. Są jednak i takie, które przyznają to świadczenie od daty złożenia wniosku, czyli jeszcze sprzed wejścia nowych przepisów w życie. Tyle że nawet jeśli to się uda, ZUS i tak się odwołuje do wyższej instancji. W razie przegranej trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami. Jeśli pan wygra przed sądem, zyska pan prawo do tego świadczenia od grudnia, czyli od momentu złożenia pierwszego wniosku o przyznanie tego świadczenia.
W 1998 r. zostałem zwolniony z powodu likwidacji zakładu pracy. Obecnie, do 20 lipca, jestem na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Czy mogę się starać o to świadczenie? W tym roku skończyłem 60 lat, mam 29 lat i trzy miesiące okresu składkowego oraz pięć miesięcy okresu nieskładkowego. Dodatkowo mam udokumentowane cztery lata pracy w rolnictwie jako osoba, która ma ukończonych 16 lat (od 2 marca 1964 do 30 czerwca 1968 r. jako pomoc w rolnictwie).
Brakuje panu stażu pracy do wymaganych przez przepisy 35 lat. Do tego okresu nie zalicza się bowiem pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy. Proszę sprawdzić, czy po likwidacji zakładu pracy nie pobierał pan świadczenia przedemerytalnego – to by wiele zmieniło. Najlepiej by było, gdyby pański ojciec po zmianie przepisów złożył wniosek i dokumenty do ZUS; to nic nie kosztuje, a sprawa się wtedy wyjaśni.
Ostatnich 21 lat przepracowałem w USA. Mam 61 lat i mój łączny staż pracy – liczony razem z pracą w Polsce – wynosi 41 lat udokumentowanych okresów składkowych. Mam podwójne obywatelstwo: polskie i amerykańskie. Nie zamierzam wracać do Polski, chyba tylko po to, by złożyć papiery o wcześniejszą emeryturę. Czy jest możliwe, abym uzyskał emeryturę cząstkową za 20 lat przepracowanych w Polsce.