Niestety, nie. Artykuł 88 Karty nauczyciela (ustawa z 26 stycznia 1982 r., DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) mówi, że nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze (a nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym), mogą przejść na emeryturę po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy.

Zgodnie jednak z art. 91b, zasady z art. 88 Karty nauczyciela określające warunki niezbędne do emerytury nauczycielskiej stosuje się wobec zatrudnionych w wymiarze czasu pracy wynoszącym co najmniej połowę obowiązującego wymiaru zajęć.

O przyznanie emerytury może ubiegać się jednak również nauczyciel zatrudniony w kilku szkołach, jeżeli łącznie wymiar jego zajęć stanowi co najmniej połowę obowiązującego dla danego stanowiska (art. 22 ust. 3) – wyjaśnia Gabriela Zgajewska, główny specjalista w Departamencie Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS. – Rozwiązaniem będzie więc podjęcie dodatkowej pracy w innej placówce.

Jeśli zatem w macierzystej szkole czytelniczka ma np. siedem godzin (zakładamy, że jej pensum wynosi 18 godzin), to wystarczy, że w innej szkole dopracuje dwie godziny. Pozwoli to w sumie pracować na pół etatu i przejść na nauczycielską emeryturę po 30 latach pracy.