Rządowy projekt nowelizacji [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269029]ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy[/link] zyskał akceptację Sejmu. Przepisy te mają ograniczyć liczbę osób pracujących w szarej strefie, które jednocześnie rejestrują się, aby zyskać bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne.
[b]Chodzi o to, by urzędy pracy mogły się zająć wyłącznie tymi bezrobotnymi, którzy naprawdę potrzebują pomocy i poszukują zatrudnienia. [/b]Ma w tym pomóc podwyższenie kwoty, jaką bezrobotny będzie mógł dostać na rozpoczęcie działalności gospodarczej. [b]Po zmianach starosta będzie mógł mu przyznać nawet 18 tys. zł na ten cel (obecnie prawie 3 tys. zł mniej).[/b]
W nowelizacji są też przepisy realizujące rządowy program 50+, które przewidują specjalne preferencje dla osób w wieku przedemerytalnym. Pracodawcy, którzy zdecydują się na ich zatrudnienie, zostaną okresowo zwolnieni ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Firmy zatrudniające kobiety po 55. roku życia i mężczyzn po 60. zostaną z tych składek zwolnione całkowicie.
Nowe przepisy przewidują także objęcie pomocą powiatowych urzędów pracy nie tylko przedsiębiorców jednoosobowo prowadzących działalność gospodarczą, ale także pracowników, którzy nie stracili zatrudnienia, ale chcą się doszkolić, by tego uniknąć w przyszłości. Osoba, która przez pół roku nie podejmie zatrudnienia, zostanie automatycznie objęta programem indywidualnej aktywizacji zawodowej. Jeśli nie stawi się na zaplanowane przez urząd szkolenia, od razu straci status bezrobotnego i przysługujące z tego tytułu świadczenia.