Nowelizacja [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=297671]ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o emeryturach i rentach z FUS (DzU z 2009 r., nr 8, poz. 38)[/link] zaczyna obowiązywać 5 lutego. Mówi, że negocjacje w Komisji Trójstronnej w sprawie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent mają trwać dłużej i wyprzedzać uchwalenie ustawy budżetowej.
W tym roku odbędą się one dwa razy – w lutym w sprawie tegorocznej waloryzacji, i w czerwcu – w sprawie waloryzacji w 2010 r.
[srodtytul]Negocjacje w lutym [/srodtytul]
Wątpliwości budzi przepis przejściowy – art. 3 ustawy nowelizującej. Przewiduje szczególny tryb prowadzenia negocjacji w tym roku. Zakłada, że rozpoczną się w ciągu 14 dni od wejścia w życie ustawy i będą oparte na przedstawionych przez stronę rządową informacjach makroekonomicznych stanowiących podstawę opracowania projektu ustawy budżetowej na 2009 r. W ciągu 14 dni od przedstawienia tych informacji komisja ma ustalić wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji ponad inflację. Jeśli komisja nie uzgodni stanowiska, to zwiększenie określi Rada Ministrów. Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, wskaźniki makroekonomiczne są już przygotowane, ale ministerstwo ujawni je partnerom społecznym w piątek. Na ten dzień zaplanowano bowiem posiedzenie zespołów Komisji Trójstronnej, m.in. w sprawie waloryzacji.
[b] Tyle że informacje makroekonomiczne stanowiące podstawę opracowania budżetu są nieaktualne, a ustawa budżetowa już obowiązuje. Zwykle około 10 lutego prezes GUS ogłasza dane dotyczące inflacji i przeciętnej płacy za ubiegły rok.[/b]