[b]Odpowiadają: Ewa Bednarczyk i Andrzej Szybkie z Departamentu Rent Zagranicznych w Centrali ZUS oraz Grzegorz Deszczak z Biura Świadczeń Federalnych przy ambasadzie USA.[/b]
W Polsce czytelniczka ma cztery lata ubezpieczenia, w tym trzy lata okresów składkowych (pracy) i jeden rok okresów nieskładkowych, bo kończone studia wyższe w Polsce, jako okres nieskładkowy, mogą być uwzględnione w wymiarze nie dłuższym niż 1/3 uwzględnionych okresów składkowych. Z pytania nie wynika, ile czytelniczka ma lat.
Jeżeli urodziła się przed 1 stycznia 1949 r., to taki okres nie wystarcza do nabycia w Polsce emerytury. Mogłaby ją uzyskać po uwzględnieniu okresów ubezpieczenia w USA. W takim wypadku emerytura byłaby obliczona w wysokości częściowej, odpowiadającej stosunkowi polskich okresów ubezpieczenia do sumy okresów polskich i amerykańskich.
Jeśli czytelniczka urodziła się po 31 grudnia 1948 r., to prawo do polskiej emerytury może nabyć za same polskie okresy – po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat.