[b]Tak.[/b] W razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą o emeryturach i rentach z FUS, czyli m.in. emeryturę, świadczenia należne jej do dnia śmierci ZUS wypłaca małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku – małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a gdy i takich nie ma – innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba. Żona dostanie więc emeryturę należną zmarłemu mężowi. To wyjątek od reguły, że postępowanie prowadzone przez organ rentowy podlega umorzeniu, jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie zmarła przed wydaniem decyzji w jej sprawie.

Roszczenia o wypłatę zasadniczo wygasają po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której one przysługiwały. W tym czasie czytelniczka powinna więc wystąpić do ZUS o wypłatę emerytury.

Oczywiście żonie przysługuje też zasiłek pogrzebowy. Należy się on bowiem rodzinie także w razie śmierci osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania.

[i]Podstawa prawna: art. 77 i 136 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.)[/link].[/i]