Przemieszczanie się i zarobkowanie w innych państwach europejskich od czasu naszego wejścia do Unii jest znacznie łatwiejsze. Praca za granicą ma z kolei wpływ na prawo do uzyskania świadczeń społecznych w Polsce. A jeśli jesteśmy uprawnieni do emerytury czy renty w innym państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, to co do zasady możemy transferować takie świadczenia do Polski. Tak po prostu?
[srodtytul]Przepisy wspólnotowe[/srodtytul]
Tak, bo wynika to z tego, że osoby podejmujące pracę równocześnie lub kolejno w kilku państwach członkowskich mają pewne ułatwienia wynikające z przepisów o wspólnotowej koordynacji zabezpieczenia społecznego. Dzięki nim unikają negatywnych następstw podlegania systemom zabezpieczenia społecznego różnych krajów. [b]Przepisy gwarantują bowiem, że świadczenia nabyte w jednym państwie, np. emerytura, będą wypłacane także, jeśli osoba uprawniona przeniesie się do innego państwa członkowskiego, np. wróci do Polski albo przeniesie się do innego kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.[/b]
Dotyczy to zatem także takich sytuacji, gdy osoba uprawniona do polskiej emerytury czy renty przeniesie się do innego kraju unijnego (np. do Niemiec czy Francji). Wówczas będzie mogła swoje świadczenie otrzymywać w miejscu zamieszkania.
Polska instytucja ubezpieczeniowa (Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) będzie musiała przekazywać polską emeryturę lub rentę osobie uprawnionej zamieszkałej we Francji czy na terenie Niemiec.