[b]Przepracowałem na umowę o pracę 15 lat, a w gospodarstwie rolnym od 16. do 20. roku życia. Obecnie od 21 lat prowadzę gospodarstwo rolne ( w sumie ponad 25 lat pracy na roli). O jaką emeryturę mogę się ubiegać? Czy będą do niej wliczane składki opłacane w ZUS i KRUS? Czy przechodząc na emeryturę z KRUS, muszę przekazać ziemię lub ją sprzedać? Dodam, że za pięć lat osiągnę wiek emerytalny[/b] – pyta czytelnik.
[b]Odpowiada Alicja Lejk-Kępka, wicedyrektor Biura Świadczeń Centrali KRUS:[/b]
W wyniku zmiany przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2513ABEEDC8D08836DAD11FAD54E6C3C?id=263365]ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników[/link], [b]od 8 stycznia 2009 r. osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej (również w obniżonym wieku emerytalnym) i wysokości tego świadczenia nie uwzględnia się okresów ubezpieczenia innego niż rolnicze[/b].
Jeżeli czytelnik należy do takich osób, nie otrzyma emerytury rolniczej po ukończeniu 60 lat, gdyż nie legitymuje się 30-letnim okresem podlegania wyłącznie rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.
Czytelnik posiada natomiast 25-letni okres ubezpieczenia rolniczego, co pozwoli mu na uzyskanie prawa do emerytury rolniczej po osiągnięciu 65 lat. [b]Nie musi przekazywać gospodarstwa rolnego, aby uzyskać do niej prawo. Niemniej, jeśli będzie je prowadzić dalej, to KRUS zawiesi wypłatę części uzupełniającej emerytury.[/b] Wysokość emerytury rolniczej zostanie ustalona tylko na podstawie okresów ubezpieczenia rolniczego, za które opłacono składki.