Dodatek z tytułu urodzenia dziecka zostanie wypłacony, jeżeli jedno z wymienionych świadczeń zostało ciężarnej udzielone co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży.
Korzystanie ze świadczeń medycznych musi być potwierdzone stosownym zaświadczeniem. Jego wzór zawiera załącznik do rozporządzenia z 18 września 2009 r. Należy w nim podać imię i nazwisko kobiety, jej numer
PESEL lub nazwę i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz adres zamieszkania. Dokument ten powinien ponadto określać, od którego tygodnia ciąży kobieta pozostawała pod opieką medyczną, jak również terminy, w których udzielone jej zostały świadczenia medyczne uprawniające do wypłaty becikowego w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze ciąży.
Zaświadczenie takie powinno zostać również wyposażone w pieczęć zakładu opieki zdrowotnej (praktyki lekarskiej), miejscowość i datę jego wystawienia oraz pieczątkę i podpis lekarza, który je sporządził.
Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka wypłacany jest jednorazowo w wysokości tysiąca zł. W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu – przysługuje na każde dziecko.
Przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych przewidują dodatkowo wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka (art. 15b). W odróżnieniu od zasiłku wypłacana jest każdemu, niezależnie od osiąganych dochodów. Warunkiem jej otrzymania jest: urodzenie dziecka żywego oraz złożenie wniosku najpóźniej w terminie 12 miesięcy od narodzin dziecka. Dodatkowym wymogiem jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu.