Po becikowe tylko z zaświadczeniem lekarskim

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu

Aktualizacja: 19.10.2009 07:43 Publikacja: 19.10.2009 06:38

Po becikowe tylko z zaświadczeniem lekarskim

Foto: www.sxc.hu

Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim. Takie wymagania obowiązują od 1 stycznia 2009 r., jednak dopiero od 16 października 2009 r. obowiązują przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=327423]rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie form opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka (DzU nr 163, poz. 1305)[/link] określające wzór zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że nowa mama pod taką opieką pozostawała.

Obowiązujące od kilku dni rozporządzenie określają ponadto, jakie formy opieki zdrowotnej uprawniają do ubiegania się o becikowe. Są to świadczenia udzielane w ramach:

- podstawowej opieki zdrowotnej,

- ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych oraz

- leczenia szpitalnego.

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka zostanie wypłacony, jeżeli jedno z wymienionych świadczeń zostało ciężarnej udzielone co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży.

Korzystanie ze świadczeń medycznych musi być potwierdzone stosownym zaświadczeniem. Jego wzór zawiera załącznik do rozporządzenia z 18 września 2009 r. Należy w nim podać imię i nazwisko kobiety, jej numer

PESEL lub nazwę i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz adres zamieszkania. Dokument ten powinien ponadto określać, od którego tygodnia ciąży kobieta pozostawała pod opieką medyczną, jak również terminy, w których udzielone jej zostały świadczenia medyczne uprawniające do wypłaty becikowego w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Zaświadczenie takie powinno zostać również wyposażone w pieczęć zakładu opieki zdrowotnej (praktyki lekarskiej), miejscowość i datę jego wystawienia oraz pieczątkę i podpis lekarza, który je sporządził.

Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka wypłacany jest jednorazowo w wysokości tysiąca zł. W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu – przysługuje na każde dziecko.

Przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych przewidują dodatkowo wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka (art. 15b). W odróżnieniu od zasiłku wypłacana jest każdemu, niezależnie od osiąganych dochodów. Warunkiem jej otrzymania jest: urodzenie dziecka żywego oraz złożenie wniosku najpóźniej w terminie 12 miesięcy od narodzin dziecka. Dodatkowym wymogiem jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”