Jan O. w latach 50. w ramach służby wojskowej pracował w kopalni węgla. W tym okresie uległ wypadkowi przy pracy i doznał w związku z nim uszczerbku na zdrowiu.
Podnosząc tę okoliczność, chciał wznowić postępowanie w sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie udało się to. Sprawa dotarła do Sądu Najwyższego, ale podstaw do wznowienia nie znaleziono.
[wyimek]Nowe dowody i okoliczności pozwalają ponownie ubiegać się o świadczenie[/wyimek]
Po pewnym czasie Jan O. odnalazł dokumenty, które potwierdzały, że wspomniany wypadek miał miejsce. Zgodnie z art. 114 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A56D80CF6B3291D7245E8F934ED8AAA1?id=324468]ustawy o emeryturach i rentach z FUS[/link] prawo do świadczeń lub ich wysokość ulega ponownemu ustaleniu na wniosek zainteresowanego lub z urzędu, jeżeli po uprawomocnieniu się decyzji w sprawie świadczeń zostaną przedłożone nowe dowody lub ujawniono okoliczności istniejące przed jej wydaniem, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość.
Ze względu na nowe dowody i okoliczności w sprawie Jan O. chciał wznowić postępowanie. ZUS uznał jednak, że dowody te już rozpoznawał.