Kolejnych 80 zawodów do deregulacji

Kolejnych 80 zawodów chce otworzyć Jarosław Gowin. Reforma deregulacyjna nabiera tempa.

Aktualizacja: 12.04.2013 18:24 Publikacja: 12.04.2013 08:40

Jest już gotowa lista profesji, które obejmuje trzecia transza deregulacji – dowiedziała się „Rz". Otwarte mają zostać m.in. zawody związane z finansami: makler papierów wartościowych i giełd towarowych, agent firm inwestycyjnych czy rzecznik patentowy. Łatwiej też będzie uzyskać uprawnienia konserwatora zabytków, muzealnika czy strażaka. O niektóre stanowiska w służbie przeciwpożarowej, np.  rzeczoznawcy, będą się mogły starać osoby cywilne. Maklerom z kolei ma wystarczyć niekaralność i zdolność do czynności prawnych. Uwolniony ma też zostać zawód felczera, rusznikarza  i rzeczoznawcy ds. jakości artykułów rolno-spożywczych.

– Pracujemy bardzo intensywnie. Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt trafi już w kwietniu – zapewnia „Rz" minister Gowin.

Przedstawiciele otwieranych zawodów są oburzeni.

– Maklerzy wypadli z projektu podczas prac nad II transzą, dlatego jesteśmy zaskoczeni nową decyzją ministerstwa –  mówi „Rz" Paulina Rudolf, członek zarządu Związku Maklerów i Doradców. Tłumaczy, że zniesienie licencji nie poprawi konkurencyjności na rynku. Może za to, poprzez likwidację nadzoru, zagrozić przejrzystości i stabilności rynku kapitałowego.

Dostępu do zawodu zamierzają też bronić rzecznicy patentowi. – Ten zawód wymaga szczególnej wiedzy, nie tylko prawniczej, ale i technicznej. To nowa dziedzina prawa i funkcjonowanie profesjonalnych pełnomocników  jest jak najbardziej uzasadnione – mówi „Rz" Bartosz Bator, prawnik w biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. I dodaje, że to specyficzny rodzaj aplikacji, a nigdzie na poziomie uniwersyteckim nie kształci się ludzi zarówno pod kątem technicznych, jak i prawnym.

– To zawód zaufania publicznego, zmiany nie będą więc rewolucyjne – uspokaja Gowin.

Konsultacje w resorcie gospodarki ciągle trwają.  Podobne kontrowersje wybuchały, kiedy Gowin upubliczniał poprzednie transze regulacyjne. Nie powstrzymały jednak prac legislacyjnych. Teraz się wydaje, że reforma deregulacyjna wchodzi w decydującą fazę. W przyszłym tygodniu Sejm może  uchwalić pierwszą z ustaw otwierającą 50 zawodów. Jest już przygotowana do trzeciego czytania.

Druga transza deregulacji przeszła natomiast  konsultacje  społeczne i lada moment stanie na  Komitecie Stałym Rady Ministrów. Dotyczy otwarcia 91 zawodów. Polska jest rekordzistą Europy pod względem ograniczania dostępu do zawodów. Lista profesji regulowanych ma aż 380 pozycji. Jarosław Gowin zaplanował deregulację 239 z nich.

Resort sprawiedliwości liczy, że po otwarciu zawodów kilkadziesiąt tysięcy Polaków znajdzie pracę. Podniesie się też jakość usług, a ich ceny spadną.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo