Trybunał Konstytucyjny zajął się wczoraj pytaniami sądów rejonowych w Gliwicach i Płocku. Nabrały one wątpliwości podczas rozpatrywania sprawy emerytów i rencistów, którym ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego.

Chodzi o treść art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tzw. ustawa zasiłkowa). Przewiduje on, że emeryci i renciści nie mają prawa do wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Tymczasem inni pracownicy mają w takiej sytuacji prawo do świadczenia.

Trybunał 17 czerwca 2014 r. (sygnatura akt: P 6/12) stwierdził, że przepis jest zgodny z konstytucją i ustawa zasiłkowa nie dyskryminuje emerytów i rencistów.

– Przyznanie prawa do zasiłku po ustaniu zatrudnienia stanowi rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej i powinno być traktowane wyjątkowo – powiedziała Maria Gintowt-Jankowicz, sędzia TK, w uzasadnieniu do wyroku. – Pozbawienie tego prawa osób pobierających emerytury i renty, które są już byłymi pracownikami, nie może być uznane za nierówne i niesprawiedliwe traktowanie.