W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, wprowadzającą m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra (z wyjątkiem królika) i zakaz uboju rytualnego na eksport. Za zmianami głosowali wszyscy posłowie Lewicy, 176 posłów klubu PiS, 128 z KO, 2 z Koalicji Polskiej - PSL-Kukiz'15 i 2 niezrzeszonych.
Cała Konfederacja oraz 38 posłów klubu PiS, 4 KO, 22 PSL-Kukiz'15 było przeciw. 18 osób wstrzymało się od głosu, 11 nie głosowało. Nowelizację odrzucili wszyscy posłowie Solidarnej Polski i dwóch z Porozumienia.
Czytaj także:
Czy Zjednoczona Prawica jeszcze istnieje? Głos wicerzecznika PiS
Rzecznik rządu: Bierzemy pod uwagę rząd mniejszościowy
Po decyzji marszałek Sejmu Grzegorz Braun mówi o Trybunale Stanu
Suski: Nasi byli koalicjanci powinni pakować biurka
Bielan: Przyspieszone wybory dałyby władze lewicy
Głosowanie wywołało kryzys w koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy. Wiceszef klubu PiS Marek Suski mówił, że koalicji już nie ma. - Nasi koalicjanci zachowali się w sposób taki, który stawia obóz Zjednoczonej Prawicy w sytuacji być może konieczności realizacji rządu mniejszościowego - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego 15 posłów Prawa i Sprawiedliwości zostało zawieszonych w prawach członków partii. Taką możliwość zapowiadał wcześniej szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Wśród kwestii dzielących PiS i Solidarną Polskę jest nie tylko stosunek do tzw. "Piątki dla zwierząt", lecz także nowelizacji tzw. ustawy covidowej, zgodnie z którą naruszenie przepisów lub obowiązków służbowych przez osobę działającą na rzecz zapobiegania i zwalczania COVID-19 nie byłoby traktowane jak przestępstwo. Projekt popiera PiS, odrzuca partia Zbigniewa Ziobry.
Głos w dyskusji o kryzysie w koalicji rządzącej zabrał europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki. Zadeklarował, że chce dalszych rządów Zjednoczonej Prawicy, a nie Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej.
Jaki wyraził na Twitterze sprzeciw wobec "ustawy o bezkarności" oraz nadawania (w ramach "Piątki...") przedstawicielom organizacji ekologicznych "uprawnień policyjnych".
"I to jest powód, aby oddawać władze Platformie? Wywoływać kryzys?" - spytał.
Europoseł dodał, że Solidarna Polska zgadzała się na "łamiące umowę" koalicyjną oddanie resortu środowiska. "Chcieliśmy tylko, aby priorytetami rządu były: reforma państwa, wymiaru sprawiedliwości, mediów, walka z Gender a nie policyjne uprawnienia dla ekologów" - stwierdził. Odnosząc się do zarzutów ze strony polityków PiS pytał, czy takie stanowisko można nazwać nielojalnością.