Na konferencji prasowej Szymon Hołownia przedstawił postulaty ruchu Polska 2050 dotyczące "uporządkowania relacji Kościoła i państwa". Były kandydat na prezydenta powiedział m.in., że za tym, by państwa były świeckie opowiadał się papież Franciszek.

Hołownia komentował też opublikowanie w Dzienniku Ustaw październikowego orzeczenia TK w sprawie aborcji. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

- Oburza mnie do głębi ten chór obrońców życia, który dzisiaj słyszę i widzę. Będą się teraz stroić w piórka i opowiadać, a przez pięć lat nie umieli obronić życia 250 tys. Polaków, którzy zginęli nie z powodu aborcji, a z powodu jakości polskiego powietrza. Gdzie byli ci obrońcy życia, kiedy trzeba było bronić życia tych 60 tys. ludzi, którzy umarli w ubiegłym roku, a również przez nieudolność tej władzy to się stało? Gdzie wtedy była ta obrona życia, o której dzisiaj tyle słyszymy? - mówił Szymon Hołownia.

Wśród postulatów dotyczących "porządkowania relacji" między państwem a Kościołem Hołownia wymienił przygotowanie "kodeksu dobrych praktyk" dla pracowników administracji rządowej, który będzie precyzyjnie regulował "sytuacje, w których urzędnik państwowy reprezentujący Rzeczpospolitą może wziąć udział w obrzędach kultu religijnego".

"Analiza przepływów finansowych między państwem a Kościołem"

- Po drugie, władza nie może korumpować Kościoła, a my, obywatele, musimy odzyskać pełną kontrolę nad każdym groszem płynącym z budżetu i do budżetu - powiedział Hołownia, mówiąc o potrzebie przeprowadzenia "całościowej analizy przepływów finansowych" między państwem a Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi.

Zdaniem Hołowni, niezbędny jest pilny audyt NIK "wszystkich przepływów finansowych pomiędzy wszystkimi jednostkami finansowanymi z budżetu państwa a tzw. dziełami ojca Tadeusza Rydzyka". - Zapewniam, że każdy grosz, który w wyniku tego audytu zostanie wykryty jako przekazany z jakimkolwiek naruszeniem procedur instytucje związane z o. Tadeuszem Rydzykiem do budżetu będą musiały oddać - oświadczył lider Polski 2050.

Likwidacja Funduszu Kościelnego, temat lekcji religii

Według Hołowni, należy uznać za zamkniętą kwestię rozliczeń majątkowych między państwem a Kościołem katolickim. - Należy zabrać politykom i oddać obywatelom prawo do wspierania organizacji religijnych środkami z budżetu, trzeba zlikwidować Fundusz Kościelny, który jest anachroniczną instytucją - mówił Szymon Hołownia.

Na konferencji prasowej wskazał też na konieczność zapewnienia samorządom możliwość kontroli nad cennikiem usług na cmentarzach należących do związków wyznaniowych tam, gdzie nie ma cmentarza komunalnego.

- Uważamy, że należy zlikwidować funkcję etatowych kapelanów w formacjach i urzędach innych niż Wojsko Polskie, policja i Straż Graniczna - kontynuował wymienianie postulatów Hołownia.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

Polska 2050 chce też, by państwowa komisja ds. pedofilii przygotowała szczegółowy raport, a w Prokuraturze Krajowej powstała specjalna grupa, "której zadaniem będzie wyjaśnianie tylko tej kwestii".

Na konferencji pojawił się też temat religii w szkole. Zdaniem Szymona Hołowni, o sposobie i wymiarze prowadzenia zajęć religii w szkołach powinna decydować rada szkoły, rada pedagogiczna, rada rodziców i "być może" samorząd uczniowski.