Rozdział państwa i Kościoła. Hołownia przedstawia postulaty Polski 2050

Uregulowanie sytuacji, w których urzędnicy reprezentujący państwo mogą brać udział w obrzędach kultu religijnego, analiza przepływów finansowych między państwem a Kościołem, likwidacja Funduszu Kościelnego - to część postulatów dotyczących relacji państwo-Kościół, przedstawionych przez lidera Polski 2050 Szymona Hołownię.

Aktualizacja: 28.01.2021 16:42 Publikacja: 28.01.2021 16:00

Rozdział państwa i Kościoła. Hołownia przedstawia postulaty Polski 2050

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Na konferencji prasowej Szymon Hołownia przedstawił postulaty ruchu Polska 2050 dotyczące "uporządkowania relacji Kościoła i państwa". Były kandydat na prezydenta powiedział m.in., że za tym, by państwa były świeckie opowiadał się papież Franciszek.

Hołownia komentował też opublikowanie w Dzienniku Ustaw październikowego orzeczenia TK w sprawie aborcji. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

- Oburza mnie do głębi ten chór obrońców życia, który dzisiaj słyszę i widzę. Będą się teraz stroić w piórka i opowiadać, a przez pięć lat nie umieli obronić życia 250 tys. Polaków, którzy zginęli nie z powodu aborcji, a z powodu jakości polskiego powietrza. Gdzie byli ci obrońcy życia, kiedy trzeba było bronić życia tych 60 tys. ludzi, którzy umarli w ubiegłym roku, a również przez nieudolność tej władzy to się stało? Gdzie wtedy była ta obrona życia, o której dzisiaj tyle słyszymy? - mówił Szymon Hołownia.

Wśród postulatów dotyczących "porządkowania relacji" między państwem a Kościołem Hołownia wymienił przygotowanie "kodeksu dobrych praktyk" dla pracowników administracji rządowej, który będzie precyzyjnie regulował "sytuacje, w których urzędnik państwowy reprezentujący Rzeczpospolitą może wziąć udział w obrzędach kultu religijnego".

"Analiza przepływów finansowych między państwem a Kościołem"

- Po drugie, władza nie może korumpować Kościoła, a my, obywatele, musimy odzyskać pełną kontrolę nad każdym groszem płynącym z budżetu i do budżetu - powiedział Hołownia, mówiąc o potrzebie przeprowadzenia "całościowej analizy przepływów finansowych" między państwem a Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi.

Zdaniem Hołowni, niezbędny jest pilny audyt NIK "wszystkich przepływów finansowych pomiędzy wszystkimi jednostkami finansowanymi z budżetu państwa a tzw. dziełami ojca Tadeusza Rydzyka". - Zapewniam, że każdy grosz, który w wyniku tego audytu zostanie wykryty jako przekazany z jakimkolwiek naruszeniem procedur instytucje związane z o. Tadeuszem Rydzykiem do budżetu będą musiały oddać - oświadczył lider Polski 2050.

Likwidacja Funduszu Kościelnego, temat lekcji religii

Według Hołowni, należy uznać za zamkniętą kwestię rozliczeń majątkowych między państwem a Kościołem katolickim. - Należy zabrać politykom i oddać obywatelom prawo do wspierania organizacji religijnych środkami z budżetu, trzeba zlikwidować Fundusz Kościelny, który jest anachroniczną instytucją - mówił Szymon Hołownia.

Na konferencji prasowej wskazał też na konieczność zapewnienia samorządom możliwość kontroli nad cennikiem usług na cmentarzach należących do związków wyznaniowych tam, gdzie nie ma cmentarza komunalnego.

- Uważamy, że należy zlikwidować funkcję etatowych kapelanów w formacjach i urzędach innych niż Wojsko Polskie, policja i Straż Graniczna - kontynuował wymienianie postulatów Hołownia.

Polska 2050 chce też, by państwowa komisja ds. pedofilii przygotowała szczegółowy raport, a w Prokuraturze Krajowej powstała specjalna grupa, "której zadaniem będzie wyjaśnianie tylko tej kwestii".

Na konferencji pojawił się też temat religii w szkole. Zdaniem Szymona Hołowni, o sposobie i wymiarze prowadzenia zajęć religii w szkołach powinna decydować rada szkoły, rada pedagogiczna, rada rodziców i "być może" samorząd uczniowski.

Polityka
Prezydent zwoła RBN po ataku Iranu na Izrael? Mastalerek: Trudno nie zgodzić się z Tuskiem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
sondaż
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”