Polityk i fundacja – to zestawienie prawie zawsze wywołuje kontrowersje, takie jak podejrzenia o lobbing i korupcję. Sprawa Wandy Nowickiej (o tyle nietypowa, że oskarżenia posypały się, zanim jeszcze obecna wicemarszałek Sejmu zaangażowała się w politykę) nie jest pierwszym takim przypadkiem. Było tak np. w przypadku fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego, Jolanty Kwaśniewskiej, Andrzeja Sośnierza, Bogdana Klicha. Rozwiązanie? Jasne i klarowne zasady informowania o wpływach i wydatkach oraz informowanie, że fundacja jest niezależna od darczyńców.
Nowicka i darczyńcy
Wandzie Nowickiej z Ruchu Palikota zarzucono, że kierowana przez nią Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny dostawała pieniądze od koncernu farmaceutycznego produkującego środki antykoncepcyjne oraz od międzynarodowej organizacji promującej aborcję i produkującej przyrządy do przerywania ciąży. Ustalił to sąd w procesie cywilnym o zniesławienie. Wicemarszałek broniła się, że nie ma nic nagannego w fakcie, że Federacja "pozyskuje środki na realizację celów statutowych od legalnych instytucji, organizacji, fundacji czy sektora prywatnego". Czekają ją jednak kłopoty: Fundacja Pro złożyła w Prokuraturze Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nielegalnego lobbingu i płatnej protekcji, a Klub Solidarna Polska chce odwołania jej z funkcji wicemarszałka Sejmu.
Jak ustaliła "Rz", fundację Nowickiej wspiera obecnie tylko jeden koncern farmaceutyczny – Gedeon Richter, mający w ofercie doustne tabletki antykoncepcyjne i postkoitalne (antykoncepcja "awaryjna"). W tym roku wpłacił 10 tys. zł. – Tego rzędu kwotami wspiera nas od lat – zapewnia Krystyna Kacpura z fundacji. – Ale to tylko 2 proc. naszego budżetu.
Kacpura przyznaje, że kilka lat temu Federacja współpracowała z amerykańskim Ipas. To organizacja proaborcyjna, a także producent aspiratorów używanych podczas aborcji. Fundacja Nowickiej była partnerem projektu Ipas poświęconego antykoncepcji i aborcji u kobiet zarażonych HIV, a ona sama jednym z jej liderów – wynika z raportu Ipas. Federacja – według informacji "Rz" – dostała za to 2500 dolarów.
W 2010 r. Nowicka znalazła się też w komitecie sterującym międzynarodowej konferencji "Rozszerzenie dostępu do aborcji medycznej" zorganizowanej w Portugalii przez Międzynarodowe Konsorcjum dla Aborcji Medycznej. Konsorcjum zostało ufundowane przez Ipas. Nowicka wygłosiła odczyt w bloku poświęconym polityce aborcyjnej. Donatorem zjazdu aborcyjnych "providerów", jak ich nazwano w materiałach konferencji, była m.in. organizacja na rzecz aborcji Kobiety na Falach.