Sondaż: Kto kandydatem KO na prezydenta. Donald Tusk bez szans w tym starciu

"Kto Pani/Pana zdaniem byłby lepszym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 05.04.2024 15:42

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP, Michał Meissner

Najbliższe wybory prezydenckie odbędą się w Polsce wiosną 2025 roku. Urzędujący prezydent, Andrzej Duda, nie będzie mógł ubiegać się w nich o reelekcję, ponieważ obecna kadencja jest jego drugą na stanowisku prezydenta.

Rafał Trzaskowski przegrał wybory prezydenckie w 2020 r., Donald Tusk -  w 2005

W poprzednich wyborach prezydenckich kandydatem KO na prezydenta był Rafał Trzaskowski, który wszedł do II tury i przegrał z Andrzejem Dudą uzyskując 48,97 proc. głosów (w liczbach bezwzględnych - 10 018 263).

Trzaskowski 7 kwietnia będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach na prezydenta Warszawy (jest ich faworytem). W kampanii nie chciał zadeklarować jednoznacznie czy w 2025 roku będzie startował na prezydenta Polski, ale też nie wykluczył tego.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024. Kandydaci, terminy i wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Tymczasem w lutym Marek Sawicki z PSL w TVN24 stwierdził, że kandydatem na prezydenta w 2025 roku będzie nie Rafał Trzaskowski lecz Donald Tusk.

Tusk startował już w wyborach prezydenckich w 2005 roku — wówczas w II turze przegrał z Lechem Kaczyńskim.

Gdy PO organizowała prawybory prezydenckie przed wyborami w 2010 roku (jeszcze przed katastrofą smoleńską - red.) Tusk wyjaśniał, że stanowisko to go nie interesuje ponieważ woli być premierem niż „strażnikiem żyrandola”.

Tusk nie zdecydował się też na start w wyborach prezydenckich w Polsce w 2020 roku, mimo że spekulowano, iż zdecyduje się na to po zakończeniu pełnienia funkcji szefa Rady Europejskiej.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe. Sondaż: W Warszawie będzie II tura. Bez kandydata PiS

Dziś nie wiadomo też kto będzie kandydatem PiS w wyborach prezydenckich. Pewny wydaje się start w nich marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050).

Sondaż: Niemal połowa najmłodszych wyborców stawia na Rafała Trzaskowskiego

Uczestników sondażu SW Research spytaliśmy kto — ich zdaniem — byłby lepszym kandydatem KO na prezydenta.

37,6 proc. badanych wskazało Rafała Trzaskowskiego.

11,8 proc. respondentów — Donalda Tuska.

31 proc. badanych uważa, że najlepszym kandydatem KO byłby ktoś inny.

19,6 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Rafał Trzaskowski cieszy się szczególną popularnością wśród respondentów do 24 roku życia (46%). Obecnego prezydenta Warszawy najczęściej wskazują respondenci zarabiający od 3001 zł do 5000 zł netto (44%). Biorąc pod uwagę klasę miejscowości Rafała Trzaskowskiego za najlepszego kandydata KO na prezydenta Polski najczęściej uważają osoby z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców (48%) - komentuje wyniki badania Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 2-3 kwietnia 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Najbliższe wybory prezydenckie odbędą się w Polsce wiosną 2025 roku. Urzędujący prezydent, Andrzej Duda, nie będzie mógł ubiegać się w nich o reelekcję, ponieważ obecna kadencja jest jego drugą na stanowisku prezydenta.

Rafał Trzaskowski przegrał wybory prezydenckie w 2020 r., Donald Tusk -  w 2005

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory do PE. Janusz Lewandowski: Kogo ucieszy wygrana eurosceptyków?
Polityka
Kto zmobilizuje eurowyborców. Kampania pod znakiem Zielonego Ładu
Polityka
Poseł, którego nazwisko pada na "taśmach Suwerennej Polski": Powinny włączyć się służby
Polityka
Łatwiej o asysty honorowe na pogrzeby generałów. PiS oburzone
Polityka
Taśmy ludzi Zbigniewa Ziobry w prokuraturze. "Z tego już się nie wywiną"