Ursula von der Leyen oficjalnie kandydatką EPL na kolejną szefową Komisji Europejskiej

Kongres Europejskiej Partii Ludowej (EPL), frakcji europejskich chadecji zrzeszającej m.in. Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe, wybrał we czwartek Ursulę von der Leyen na oficjalnego kandydata na szefową Komisji Europejskiej. EPL przyjąła też program wyborczy.

Publikacja: 07.03.2024 12:23

Wystąpienie Ursuli von der Leyen w Bukareszcie

Wystąpienie Ursuli von der Leyen w Bukareszcie

Foto: Michał Szułdrzyński

Korespondencja z Bukaresztu
Dwudniowy szczyt EPL, który odbywał się w Bukareszcie, ogłosił Ursulę von der Leyen oficjalnym kandydatem na szefa Komisji Europejskiej. Brukselski serwis „Politico” nazwał tę decyzją koronacją królowej Urszuli. Faktem jest, że von der Leyen była jedyną kandydatką.

Co oznacza wybór von der Leyen przez EPL? Jak obsadzane są najważniejsze stanowiska w Brukseli?

Decyzja ta oznacza, że zostaje tzw. spitzenkandydatem – jeśli partie należące do EPL otrzymają największą liczbę miejsc w Parlamencie Europejskim w nadchodzących wyborach – europejska chadecja będzie domagać się, by von der Leyen ponownie stanęła na czele Komisji Europejskiej.

Najważniejsze stanowiska w Unii Europejskiej są bowiem dzielone między frakcje, które zdobędą większość głosów w PE, ponieważ Komisja musi zostać przez Parlament zaakceptowana, ale ta układanka musi być też zaaprobowana przez Radę Europejską, czyli szefów rządów lub głowy państw członkowskich.

Co ustalił dwudniowy szczyt EPL w Bukareszcie?

- Jesteśmy największą siłą Parlamencie Europejskim – mówił przewodniczący EPL Manfred Weber otwierając kongres w Bukareszcie. – Jesteśmy największą siłą przy stole obrad Rady Europejskiej, prawie połowa premierów państw należy do naszej rodziny politycznej. Należą do niej też nasze dwie liderki: szefowa KE Ursula von der Leyen i Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego

Weber stwierdził, że drogi Europejczykom styl życia jest atakowany z zewnątrz i wewnątrz. – Świat jest coraz mniej bezpieczny, nasi globalni rywale są coraz twardsi, a skrajna prawica chce zniszczyć Europę od środka – mówił Weber.

Wystąpienie Ursuli von der Leyen. „UE to nie tylko bankomat, jak chce Orbán”

— Jesteśmy partią ludzi i dbamy o to, co dla nich ważne – przekonywała w swoim wystąpieniu von der Leyen. Szefowa KE mówiła, że wiele osób obawia się o przyszłość. Przypominała jednak, że w ostatnich pięciu latach świat nawiedziła pandemia i wojna w Ukrainie, a Unia podołała tym wyzwaniom. – W trudnych czasach, Europa będzie was wspierać – zapewniała Europejczyków. - Jesteśmy dumni z Donalda Tuska za przywrócenie praworządności w Polsce – mówiła, wymieniając osoby, którym dziękowała za zaangażowanie, m.in. Robercie Metsoli, szefowej PE. – To są nasi liderzy – dodała.

– Nie ma ochrony klimatu bez konkurencyjnej gospodarki – powiedziała. Stworzymy ekologiczna gospodarkę tutaj, w Europie – obiecywała. Obiecywała odbiurokratyzowanie gospodarki i wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. – EPL zawsze stała po stronie rolników – przekonywała. Wśród zagrożeń dla Europy, wymieniła siły radykalnej prawicy, jak AfD, Zjednoczenie Narodowe czy Konfederację, które oskarżyła o służenie interesom wrogom Europy.

PAP

– Naszym zobowiązaniem jest stworzenie stanowiska komisarza do spraw obrony – mówiła, przekonując, że Europa musi zbudować broń najnowszej generacji, która będzie w stanie wygrywać na polu walki. – Demokracja, bogactwo, bezpieczeństwo – to nasze cele. Ale bez każdego z nich, nie ma pozostałych. – mówiła. – Walczymy razem za Europę, niech żyje Europa – zakończyła swoje przemówienie.

– Europa to nie tylko rynek, jak chcą liberałowie. To nie tylko bankomat, jak chce Orbán, to nie biurokracja, jak chce lewica. To pewien sposób życia - mówił w wystąpieniu popierającym von der Leyen Manfred Weber, przewodniczący EPL. Dziękował też Donaldowi Tuskowi, Platformie i PSL za uratowanie tych wartości i tego stylu życia w Polsce. – Europa nie jest doskonała. Ale to najlepsza Europa jaką mieliśmy w historii – mówił Weber przekonując, że z przywództwem von der Leyen Unia będzie dalej bronić swoich wartości.

Ochrona granic, wsparcie Ukrainy, obrona europejskich wartości – co znalazło się w politycznym manifeście EPL przyjętym w Bukareszcie

Kongres EPL przyjął również dwudziestotrzystronicowy manifest, zawierający program polityczny EPL. Skupia się on na podkreśleniu wiary w europejski styl życia i europejskie wartości, które nie będą możliwe do utrzymania bez zapewnienia bezpieczeństwa, wiary w demokrację i rządy prawa, przeciwstawia się tendencjom autokratycznym i wojnie Putina.

„Ukraina musi wygrać tę wojnę” – czytamy w manifeście. W dokumencie zawarto również deklarację dotycząc ochrony europejskich granic i walki z nielegalną migracją. – To państwa mają decydować, kto wjeżdża do Unii Europejskiej, a nie przemytnicy – tłumaczył ten punkt Weber na konferencji prasowej. Manifest zapowiada wzmocnienie sił Frontexu, europejskiej agencji ochrony granic. Z jednej strony na granicach przestrzegane mają być prawa człowieka i zasady humanitarne, ale EPL domaga się kontroli migracji uważając, że zbytni napływ migrantów uniemożliwia ich pełną integrację ze społeczeństwami europejskim. Dokument proponuje porozumienia z państwami trzecimi w celu zatrzymywania osób ubiegających się o azyl poza terytorium Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Unia Europejska ma zmienić Zielony Ład na korzyść rolników

Manifest skupia się też na rozwoju ekonomii, tworzeniu nowych miejsc pracy, wsparcie rodzin, solidarność międzypokoleniową. Manifest wzywa do budowy potencjału obronnego Europy na wypadek, gdyby została ona bez parasola ochronnego ze strony USA.

Jaką rolę odegra manifest EPL?

Jak tłumaczy jeden z ważnych działaczy EPL, manifest jest czymś w rodzaju programu wyborczego, wyraża wartości wspólne dla wszystkich partii należących do EPL, i przez to jest dość ogólny, by każda z partii mogła się pod nim podpisać. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego stanie się punktem wyjścia do tworzenia koalicji.

Nasz rozmówca podkreślił, że współpraca z frakcjami antyeuropejskimi i skrajnie prawicowymi, które nie podzielają europejskich, demokratycznych wartości i zasad praworządności, nie będzie możliwa. Przypomniał tu zwycięstwo Platformy Obywatelskiej w Polsce. – Donald Tusk wygrał heroiczną wojnę z populizmem nie tylko w Polsce, ale dał przykład całej Europie – mówi nam wysoki rangą urzędnik EPL.

Kim jest Ursula von der Leyen?

Sześćdziesięciopięcioletnia Ursula von der Leyen została szefową Komisji Europejskiej w 2019 roku. Wcześniej w rządzie Angeli Merkel pełniła funkcję ministra obrony narodowej, wcześniej ministra pracy i ministra rodziny. Zasiadała we wszystkich rządach Merkel od 2005 do 2019 roku. Z wykształcenia jest lekarką. Parlament Europejski zaakceptował ją na stanowisku szefowej PE w lipcu 2019 roku. Kierownictwo w KE objęła formalnie 1 grudnia tamtego roku.

W wyborach 2019 r. spitzenkandydatem EPL był obecny szef tej frakcji Manfred Weber. Ostatecznie jednak ówczesna kanclerz Niemiec i szefowa CDU (należącej do EPL) Angela Merkel zgłosiła w trakcie negocjacji von der Leyen jako kandydatkę na szefową KE.

Korespondencja z Bukaresztu
Dwudniowy szczyt EPL, który odbywał się w Bukareszcie, ogłosił Ursulę von der Leyen oficjalnym kandydatem na szefa Komisji Europejskiej. Brukselski serwis „Politico” nazwał tę decyzją koronacją królowej Urszuli. Faktem jest, że von der Leyen była jedyną kandydatką.

Co oznacza wybór von der Leyen przez EPL? Jak obsadzane są najważniejsze stanowiska w Brukseli?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Hiszpania wstrzymała oddech. Czy Pedro Sanchez zrezygnuje z polityki?
Polityka
Łukaszenko i jego oblężona twierdza. Dyktator izoluje i zastrasza
Polityka
Irak będzie surowo karać za stosunki homoseksualne. "Ochrona przed moralną deprawacją"
Polityka
Berliner Zeitung: PiS zrobi z Sikorskiego rosyjskiego agenta
Polityka
„Tylko my możemy zatrzymać brunatne siły w Europie”. Konwencja wyborcza Lewicy