Francja. Prawo kobiet do aborcji bedzie zapisane w konstytucji

Senat Francji przyjął w środę projekt ustawy mający na celu zapisanie prawa kobiety do aborcji w konstytucji. W poniedziałek odbędzie się ostateczne głosowanie parlamentu.

Publikacja: 28.02.2024 21:00

„Kobiety decydują, aborcja jest prawem podstawowym”.  Zgromadzenie na Place de la Sorbonne zorganizo

„Kobiety decydują, aborcja jest prawem podstawowym”. Zgromadzenie na Place de la Sorbonne zorganizowane przez ruch „Aborcja w Europie”, 28 lutego

Foto: AFP

Tym samym izba wyższa francuskiego parlamentu usunęła kluczową przeszkodę dla obiecanego przez prezydenta Emmanuela Macrona "uczynienia prawa kobiet do aborcji nieodwracalnym poprzez zapisanie go w konstytucji, w odpowiedzi na zaostrzenie prawa do aborcji w Stanach Zjednoczonych.

Środowe głosowanie nastąpiło po tym, jak izba niższa, Zgromadzenie Narodowe, większością głosów zatwierdziła tę ustawę w styczniu. Rozwiązanie to trafia teraz na wspólną sesję parlamentu, gdzie w przyszłym tygodniu ma zostać zatwierdzone większością trzech piątych głosów.

Macron zapowiedział po głosowaniu,  że na 4 marca  zwoła wspólne posiedzenie parlamentu w celu końcowego przegłosowania ustawy.

Rząd Macrona chce, aby art. 34 konstytucji został zmieniony w taki sposób, aby precyzował, że „prawo określa warunki, na jakich realizowana jest gwarantowana wolność kobiet do skorzystania z aborcji”.

Prawo do aborcji we Francji. Żadna partia go nie kwestionuje

Żadna z głównych francuskich partii politycznych reprezentowanych w parlamencie nie kwestionowała prawa do aborcji, które zostało zdekryminalizowane w 1975 roku.

Rząd we wstępie do projektu ustawy wspomniał, że prawo do aborcji jest zagrożone w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2022 roku Sąd Najwyższy uchylił 50-letnie orzeczenie, które je gwarantowało

„Niestety, to wydarzenie nie jest odosobnione: w wielu krajach, nawet w Europie, istnieją nurty opinii, które za wszelką cenę starają się utrudniać kobietom swobodę przerywania ciąży, jeśli tego chcą” – czytamy we wstępie do francuskiej ustawy.

„W Polsce kontrowersyjne zaostrzenie i tak już restrykcyjnego prawa aborcyjnego wywołało masowe protesty” — przypomina Associated Press. „Polski Trybunał Konstytucyjny w 2020 roku orzekł, że kobiety nie mogą już przerywać ciąży w przypadku poważnych wad płodu, w tym zespołu Downa”.

Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami