Hołownia w Pradze o przyszłości V4 i bezpieczeństwie

W środę Szymon Hołownia weźmie udział w spotkaniu szefów parlamentów Grupy Wyszehradzkiej z szefem Rady Najwyższej Ukrainy. Rozmowy będą toczyć się między innymi o przyszłości całego formatu.

Publikacja: 28.02.2024 20:04

Holownia i Kobosko przed wylotem do Pragi

Holownia i Kobosko przed wylotem do Pragi

Foto: Michał Kolanko

Środowe spotkania z udziałem Szymona Hołowni będą dotyczyły między innymi tego, jak dalej ma współpracować Grupa Wyszehradzka. - Nie wiem czy słowo kryzys jest właściwe. Format wyszehradzki na pewno jest na zakręcie. Mam nadzieję, że z tego wyłoni się współpracę i w zakresie bezpieczeństwa i w innych obszarach, które są dla nas bardzo ważne. Być może uda się przyjąć wspólna deklaracje, bardzo na to liczę - mówił Hołownia przed wylotem do Pragi. 

Co dalej z V4?

We wtorek odbyło się spotkanie Grupy Wyszehradzkiej na poziomie szefów rządów. Przed nim premier Donald Tusk mówił oficjalnie, że wybiera się do Pragi, by sprawdzić, czy Grupa ma jeszcze przyszłość i sens. Podziały wśród krajów tworzących V4 dotyczą przede wszystkim stosunku do Rosji oraz kwestii wojny w Ukrainie. Spotkania szefów parlamentów (we wtorek odbywa się już robocza kolacje) planowane są zarówno w formacie „czwórkowym”, jak i bilateralnym.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie rozbija Wyszehrad. Różnice nie do pogodzenia?

— Spotkam się z szefem parlamentu ukraińskiego Ruslanem Stefańczukiem. Będę też rozmawiał w formacie bilateralnym z przewodniczącym słowackiego parlamentu, Petrem Pellegrinim, który — jak wszystko na to wskazuje — będzie miał największe szanse w wyborach na prezydenta Słowacji. Bardzo mi nam nam zależy na tym, abyśmy sobie powiedzieli jakie są nasze wspólne wyzwania, w zakresie bezpieczeństwa są nam znane i są one podstawowe. I też zobaczyli, czy format wyszehradzki może być efektywną platformą współpracy krajów, które nie podzielają wspólnej oceny sytuacji — mówił Hołownia. 

Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej

Jak zauważył Hołownia, zbliża się czas polskiej prezydencji w V4. - Dobrze, byśmy ustalili co rzeczywiście będziemy mogli wymagać w czasie tych miesięcy, gdy Polska będzie mu przewodziła. Dla mnie najważniejsze jest w tym wszystkim potwierdzenie strategicznego partnerstwa z Czechami oraz sprawdzenie, na ile otwarci są partnerzy ze Słowacji by uczestniczyć w różnych projektach i jaki jest poziom determinacji Węgier, by kontestować pewne ustalenia a jaki jest możliwy poziom rzeczy, które możemy zrobić razem — zapowiedział Hołownia. 

Hołowni towarzyszy m.in. Michał Kobosko, szef sejmowej komisji ds. UE. - Mamy do czynienia w ostatnich tygodniach niezwykłą na tle poprzednich 8 lat ofensywą dyplomatyczną Polski. Zarówno w wymiarze rządowym, jak i parlamentarnym — mówił Kobosko. 

Polityka
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael