W rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia minister-koordynator do spraw służb specjalnych Tomasz Siemoniak powiedział, że postulaty polskich rolników są w znacznej mierze zbieżne z poglądami większości społeczeństwa oraz rządu. Polityk podkreślił także, że wierzy, iż protesty uda się rozwiązać w sposób pokojowy poprzez dialog – wyraził między innymi nadzieję, że rozmowy ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego w Brukseli przyniosą oczekiwanie rezultaty.
Siemoniak: Donald Tusk rozmawiał z przewodniczącą KE ws. polskich rolników. Ursula von der Leyen zapowiadała konkretne pieniądze na ich rzecz
Jak powiedział w radiowej „Jedynce” minister-koordynator ds. służb specjalnych, przejścia graniczne i okoliczne drogi są już na liście obiektów infrastruktury krytycznej. Zdaniem polityka przejścia te powinny być drożne. Jak zaznaczył Siemoniak, wierzy, iż sytuację ze strajkującymi tam rolnikami uda się rozwiązać polubownie, bez interwencji służb. - Sądzę, że mamy sytuację taką, w której i rząd – mówił o tym premier Donald Tusk – i duża część opinii publicznej podziela postulaty rolników związane z napływem żywności z Ukrainy i jej cenami, a także z kwestią Zielonego Ładu. Wierzę w dialog, wierzę, że dzisiejsze rozmowy ministra rolnictwa z innymi ministrami rolnictwa państw UE w Brukseli przyniosą rezultaty - podkreślił Tomasz Siemoniak.
- W ostatni piątek premier Donald Tusk z przewodniczącą KE rozmawiał o sprawach polskich rolników — postulował o różne rzeczy. A Ursula von der Leyen zapowiadała konkretne działania i pieniądze na rzecz polskich rolników. To jest fragment bardzo dużej całości i rząd robi wszystko, co w jego mocy, żeby zagwarantować interesy rolników. Prostaty to tylko jeden z elementów tej całej sytuacji - stwierdził Tomasz Siemoniak.
Czytaj więcej
Sytuacja polskich rolników jest wynikiem agresji Władimira Putina na Ukrainę, nie tego, że Ukraińcy się bronią - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wyrażając zaniepokojenie antyukraińskimi i proputinowskimi hasłami na protestach rolników.
Tomasz Siemoniak o Pegasusie: Pracujemy nad tym, jak doprowadzić nazwiska inwigilowanych do wiadomości publicznej
Tomasz Siemoniak mówił także o sprawie Pegasusa, którą bada sejmowa komisja. Analizuje ona legalność, prawidłowość oraz celowość wykorzystania oprogramowania do inwigilacji przez polskie służby specjalne, policję i członków Rady Ministrów w latach 2015-2023.