Ukraińcy odwołali zaproszenie dla Andrzeja Dudy na rocznicę wybuchu wojny? Marcin Mastalerek odpowiada

- Polską racją stanu jest to, żeby Ukraina tę wojnę wygrała - mówił w rozmowie z Polsat News Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

Publikacja: 26.02.2024 08:10

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: PAP/Marcin Obara

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 733

Mastalerek był pytany dlaczego Andrzeja Dudy nie było na obchodach drugiej rocznicy wybuchu wojny Rosji z Ukrainą organizowanych w Kijowie i o to czy prawdą jest, że Ukraińcy w ostatniej chwili odwołali zaproszenie dla polskiego prezydenta.

Marcin Mastalerek: Nie było zaproszenia do Kijowa dla Andrzeja Dudy na drugą rocznicę wybuchu wojny

- Nie było zaproszenia ani rok temu, na pierwszą rocznicę wojny ani w tym roku na drugą rocznicę wojny. Format, w którym (w obchodach rocznicy w Kijowie) uczestniczyła Ursula von der Leyen, to był format premierowski — odparł szef gabinetu prezydenta.

- Nie było rok temu, ani teraz zaproszenia, ani nie było odwołania wizyty w rocznicę. To jest szukanie dziury w całym - dodał przypominając, że wcześniej prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski zapraszał prezydenta i premiera Polski na granicę Polski z Ukrainą, gdzie miałoby dojść do rozmowy o protestach polskich rolników na granicy, a więc - jak argumentował Mastalerek - nie mógł jednocześnie zapraszać prezydenta do Kijowa. 

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski: Premier Ukrainy Denys Szmyhal uda sią na granicę z Polską

W kontekście apelu o spotkanie przy granicy, który odrzucił premier Donald Tusk zapowiadając, że o proteście rolników będzie można rozmawiać w czasie spotkania rządów Polski i Ukrainy 28 marca, Mastalerek zapewnił, że „prezydent rozmawiał o tym z premierem”. 

- Premier Tusk już wcześniej zapowiadał, będąc w Kijowie, że te konsultacje odbędą się pod koniec marca — przypomniał Mastalerek.

- To jest sprawa wewnętrznej polityki rządu ukraińskiego — mówił też szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy kontynuując wątek zaproszenia przez Zełenskiego polskiego prezydenta i premiera na granicę. - Musimy rozdzielać dwie sprawy w relacjach z Ukrainą: nasze wsparcie konsekwentne od pierwszych dni, wsparcie militarne, humanitarne, dlatego że polską racją stanu jest to, żeby Ukraina tę wojnę wygrała. Natomiast będą też sprawy, które będą dzieliły rządy — np. sprawy interesów polskich i ukraińskich rolników. Takie sprawy były, są i będą. Trzeba tylko pamiętać, że trzeba to oddzielać od strategicznego interesu, jakim jest wspieranie Ukrainy — dodał.

Marcin Mastalerek o Radosławie Sikorskim: Zobaczymy jak będzie się układać jego współpraca z Andrzejem Dudą

Mastalerka pytano też czy prezydent poparłby kandydaturę Radosława Sikorskiego na komisarza ds. obronności UE, gdyby takie stanowisko w Komisji Europejskiej powstało.

- To są spekulacje, że w ogóle taki urząd powstanie i spekulacje kto go obejmie. A my w spekulacje w sprawy bezpieczeństwa nie wchodzimy — odparł Mastalerek, który dodał następnie, że Pałac Prezydencki będzie obserwował jak będzie układać się współpraca między Sikorskim, szefem MSZ, a prezydentem.

- Na razie jest za krótko by mówić jak ta współpraca się układa. Nie było na razie żadnej sytuacji, która zaogniłaby te relacje - dodał.

Dokumenty ws. Pegasusa. Marcin Mastalerek: Nikt z Pałacu Prezydenckiego nie skontaktował się i nie skontaktuje w tej sprawie z Kancelarią Premiera

Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy był też pytany czy Kancelaria Prezydenta wystąpiła do Kancelarii Premiera o dokumenty, o których na posiedzeniu Rady Gabinetowej mówił premier, dowodzące nielegalnego inwigilowania przez podległe PiS służby przy użyciu systemu Pegasus.

Czytaj więcej

Pegasus i podsłuchy. Tusk: Wszystko, co można będzie ujawnić, będzie ujawnione

- Nikt się nie skontaktował i nikt się w przyszłości w tej sprawie nie skontaktuje. Od tego są służby — i to powiedział prezydent premierowi. Jak rozumiem premier tego nie zrobił, dlatego jest to tylko i wyłącznie spektakl medialny — odparł.

- Jeśli Donald Tusk chce rozmawiać o Pegasusie, o tabletce „dzień po”, o sprawach aborcji — jego sprawa, za to rozliczą go wyborcy. Prezydent ma swoją agendę - dodał.

Mastalerek podsumował, że jeśli premier ma informacje o nielegalnych podsłuchach powinien złożyć doniesienie do prokuratury i o to należy pytać premiera.

Jarosław Kaczyński ponownie będzie kandydował na prezesa PiS. Marcin Mastalerek: Okazałem się wróżką

Szef gabinetu prezydenta przyznał też, że nie był zaskoczony, iż Jarosław Kaczyński zapowiedział ponowne ubieganie się o stanowisko prezesa PIS w 2025 roku.

- To było dla mnie oczywiste po tym jak prof. Andrzej Nowak w liście napisał, że prezes Kaczyński powinien odejść. Obstawialiśmy z kolegami czy prezes ogłosi po tym, że będzie ubiegał się o stanowisko. Okazałem się wróżką - powiedział Mastalerek.

Mastalerek był pytany dlaczego Andrzeja Dudy nie było na obchodach drugiej rocznicy wybuchu wojny Rosji z Ukrainą organizowanych w Kijowie i o to czy prawdą jest, że Ukraińcy w ostatniej chwili odwołali zaproszenie dla polskiego prezydenta.

Marcin Mastalerek: Nie było zaproszenia do Kijowa dla Andrzeja Dudy na drugą rocznicę wybuchu wojny

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?
Polityka
Europoseł PiS zawieszony przez Kaczyńskiego: Śmieszne, co to za partia?