Liberalizacja aborcji? Katarzyna Lubnauer: KO i Nowa Lewica nie mają większości

Decyzję o tym jakie sprawy są omawiane, bądź nie, podejmuje marszałek (Szymon) Hołownia - mówiła w rozmowie z TVN24 wiceminister edukacji, Katarzyna Lubnauer.

Publikacja: 22.02.2024 07:55

Katarzyna Lubnauer

Katarzyna Lubnauer

Foto: PAP/Piotr Nowak

Lubnauer pytano dlaczego Sejm nadal nie zajął się żadnym z projektów ustaw liberalizujących przepisy aborcyjne, mimo obietnic składanych w wyborach przez polityków KO i Nowej Lewicy.

Katarzyna Lubnauer: Nie będę wskazywać marszałkowi Szymonowi Hołowni jak zarządzać Sejmem

- Dla nas najważniejsze są prawa kobiet. Cały klub Koalicji Obywatelskiej jest za tym, żeby zliberalizować prawo aborcyjne. Powiem więcej: większość społeczeństwa tak myśli — zapewniła.

- Decyzję o tym jakie sprawy są omawiane, bądź nie, podejmuje marszałek Hołownia - dodała.

- Koalicja Obywatelska z Lewicą większości w tym Sejmie nie ma. Bez Trzeciej Drogi absolutnie nie uda się tego wprowadzić do porządku obrad, ani przegłosować - mówiła też wiceminister edukacji.

- Marszałek Hołownia tłumaczy, że np. ustawa Lewicy musiała być poprawiana i dopiero niedawno te poprawki wpłynęły — mówiła też.

Ale dlaczego PO nie zażąda od Hołowni procedowania projektów i nie przypomni mu o obietnicy likwidacji tzw. sejmowej zamrażarki?

- Nie będę wskazywała marszałkowi jak ma zarządzać Sejmem — odpowiedziała.

Czytaj więcej

Magdalena Biejat: Nie rozumiem działań Donalda Tuska. Rząd nie słucha własnych ministrów

- Gdyby to zależało od Katarzyny Lubnauer, gdyby zależało od klubu KO, gdyby zależało od klubu Lewicy zapewne już te ustawy byłyby procedowane — mówiła też.

Dlaczego rząd chce odchudzić podstawę programową?

Lubnauer pytano też o zapowiedziane przez rząd odchudzenie podstawy programowej w szkołach.

- Podstawowym celem jest to, żeby z jednej strony odchudzić, ale z drugiej strony, od przyszłego roku, zmienia się zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i maturalnego — wyjaśniła przypominając, że do tego roku na egzaminach obowiązywała „odchudzona” w związku z przepisami covidowymi podstawa egzaminacyjna.

Dla nas najważniejsze są prawa kobiet. Cały klub Koalicji Obywatelskiej jest za tym, żeby zliberalizować prawo aborcyjne

Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji

- Od przyszłego roku wchodzi prawo, które mówi, że ten egzamin jest na podstawie podstaw programowych, my chcemy, aby był na podstawie odchudzonych podstaw programowych, bo inaczej — delikatnie mówiąc — nastąpi niesamowita przepaść między tym, co dotychczas mieli uczniowie egzaminów i czego się uczyli w szkołach, a tym co będzie na egzaminie w roku przyszłym - dodała.

- Ponieważ nie zmieniamy liczbie godzin na przedmioty, to dla każdego przedmiotu trzeba zrobić podobną procedurę. Kluczowe jest z matematyki, by nauczyciel mógł powtarzać najtrudniejsze tematy — mówiła też.

W kontekście podstawy programowej z historii Lubnauer zapewniła, że „polski uczeń w dalszym ciągu będzie się uczył kim była Irena Sendlerowa, Witold Pilecki, w dalszym ciągu będzie uczył się o ludobójstwie wołyńskim”.

Lubnauer pytano dlaczego Sejm nadal nie zajął się żadnym z projektów ustaw liberalizujących przepisy aborcyjne, mimo obietnic składanych w wyborach przez polityków KO i Nowej Lewicy.

Katarzyna Lubnauer: Nie będę wskazywać marszałkowi Szymonowi Hołowni jak zarządzać Sejmem

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Mariusz Kamiński z zarzutami, Michał Szczerba wzburzony
Polityka
Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem. Donald Tusk: wybieramy różnych rozmówców
Polityka
Cimoszewicz: Miałem wrażenie, że Donald Trump zapomniał nazwiska Andrzeja Dudy
Polityka
Maciej Wąsik w prokuraturze. "Nie przyjąłem do wiadomości zarzutów"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Gen. Roman Polko: Donald Trump znów prezydentem USA? Nie mam obaw