Aktualizacja: 13.12.2024 06:53 Publikacja: 16.02.2024 11:29
Péter Magyar, prawnik i były mąż Judit Vargi, byłej minister sprawiedliwości
Foto: AFP
10 lutego Prezydent Węgier Katalin Novak podała się do dymisji. Decyzję ogłosiła w orędziu do narodu wyemitowanym w publicznej telewizji. Powodem było ułaskawienie mężczyzny skazanego za współudział w tuszowaniu sprawy o wykorzystywanie seksualne w domu dziecka. Po jej rezygnacji z polityki wycofała się także Judit Varga, była minister sprawiedliwości.
11 lutego na swoim profilu na Facebooku Péter Magyar, prawnik i były mąż Judit Vargi – byłej minister sprawiedliwości, która złożyła kontrasygnatę pod prezydenckim ułaskawieniem skazanego za tuszowanie pedofilii – opublikował wpis, w którym zaznaczył, że „ani przez chwilę nie chce być częścią systemu, w którym prawdziwi rządzący chowają się za spódnicami kobiet”. „W dniu dzisiejszym złożyłem rezygnację z obydwu zajmowanych przeze mnie stanowisk w spółkach państwowych. Rezygnuję także z bycia członkiem rady nadzorczej Banku MBH, będącego częściowo także własnością państwa. Za tą rezygnacją nie stoją żadne powody zawodowe” – poinformował. „Przez długi czas wierzyłem w ideał narodowych, suwerennych, obywatelskich Węgier i przez wiele lat starałem się przyczynić do jego realizacji własnymi skromnymi środkami. Ale w ciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej zdawałem sobie sprawę, a dziś już ostatecznie, że wszystko to jest tak naprawdę tylko produktem politycznym, lukrową polewą, która służy tylko dwóm celom: ukryciu działania machiny władzy i zdobyciu niewyobrażalnie wielkiego majątku” – zaznaczył. „Wierzę, że Węgry nie są krajem Antala Rogána, oligarchów czy nawet kilku wpływowych rodzin, ale krajem Jánosa Hunyadiego, Istvána Széchenyiego, Ignáca Semmelweisa, Istvána Bethlena, Miklósa Radnótiego, Margaret Slachty, Sándor Máraiego, bojowników o wolność z 1956 r., Gęsiareczka Maćka i wszystkich prawych Węgrów” – dodał.
Chińskie Ministerstwo Obrony w piątek po raz pierwszy odniosło się do doniesień o wzmożonej aktywności wojskowej w rejonie Tajwanu w ostatnich dniach.
Już w najbliższych dniach w Tbilisi może dojść do zaostrzenia kryzysu politycznego. Tymczasem Rosja dociska separatystyczną Abchazję, mieszkańcy pozostali bez prądu i bez wynagrodzeń.
Meta przekazała milion dolarów na fundusz inauguracyjny Donalda Trumpa. Ma to być element starań Marka Zuckerberga o poprawę relacji z prezydentem elektem i jego przyszłą administracją.
Baszara Asada z Damaszku wywieźli rosyjscy agenci. Ale w bazach w Syrii nadal tkwią – otoczeni przez powstańców – żołnierze Kremla.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Nowe władze w Damaszku szukają sposobu na pogodzenie pragnienia zemsty obywateli za lata zbrodni, tortur i zabójstw z dążeniem do utrzymania spokoju w Syrii.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Po roku od zaprzysiężenia Donalda Tuska Polska stała się liderem nie tylko regionalnym, budując poważną pozycję w Europie. Ale pogłębiająca się polaryzacja społeczeństwa osłabia odporność kraju na zagrożenia zewnętrzne. Premier stoi przed kluczowym wyborem: jedność czy polityczne korzyści?
„Chamstwu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom” – mówił niezapomniany Jan Kobuszewski w skeczu kabaretu Dudek. Miał rację. Dlatego karanie Jarosława Kaczyńskiego za obronę pamięci brata uważam za skandal.
Po pięciu latach od pożaru, który zniszczył dach i część wnętrza katedry Notre-Dame w Paryżu, obiekt jest znów otwarty dla wiernych i turystów. Obiekt można zwiedzać za darmo, ale żeby się do niego dostać, lepiej zarezerwować sobie termin.
„Jak ci się żyje rok od objęcia władzy przez rząd Donalda Tuska” - takie pytanie zadano w sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”.
Izraelska armia zbombardowała budynek poczty na terenie obozu dla palestyńskich uchodźców Muchajjam an-Nusajrat w środkowej części Strefy Gazy, zabijając co najmniej 30 osób i raniąc kolejnych 50 - informują palestyńscy ratownicy medyczni, cytowani przez agencję Reutera.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas